Национална статистичка служба (Кина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:Statscn.jpg
Лого на Националната статистичка служба на Кина

Националната статистичка служба на НР Кина (кинески: 中华人民共和国; пинјин: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Guójiā Tǒngjìjú) — установа во надлежност на Државниот совет задолжена за собирање, обработка и објавување на статистики за економијата, населението и општеството на Кина на државно и локално ниво.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]