Лахор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лахор
لاہور
градски округ
Skyline of Лахор
Лого на Лахор
амблем
Локација на Лахор во Пенџаб, Пакистан.
Локација на Лахор во Пенџаб, Пакистан.
Координати: 31°32′59″ СГШ 74°20′37″ ИГД / 
Држава Пакистан Пакистан
Провинција Пенџаб
Градска влада 11ти септември 2008
Градски Совет Лахор
Градови 9
Управа
 • Вид Градски Совет
 • Градски Назим Миан Амер Махмуд
 • Наиб Назим Идрис ханиф
Површина[1]
 • Вкупна 1.772 km2 (684 sq mi)
Надм. вис. 217 m (712 ft)
Население (2007)[1]
 • Вкупно 6.319.000
 • Густина 3,600/km2 (9,200/sq mi)
Повик. бр. 042
Мреж. место http://www.lahore.gov.pk

Лахор (пенџапски: لہور, урду: لاہور) е главен град на Пакистанската покраина Пенџаб и втор по големина град во земјата после Карачи. Често е нарекуван Могулската Градина поради големото могулско културно наследство. Се наоѓа на реката Рави, во близина на пакистанско-индиската граница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лахор има неколку збратимени градови:

Личности[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Punjab Portal“. Government of Punjab. http://pportal.punjab.gov.pk/portal/portal/media-type/html/group/300/page/default.psml/js_panename/ContentViewAdmin/portal/411/nav/right/punjabcms/servlet/PunjabCMSServlet?CMDCMS=V_T_DOCS_BROWSER_VIEW&txtDocID=80&txtVersionID=1&CMDDOCTYPE=1&txtUserID=303. посет. 11 декември 2007 г. 
  2. „Council okays peace committees: Lahore and Chicago to be declared twin cities.“. The Post. 28 јануари 2007. http://thepost.com.pk/Arc_CityNews.aspx?dtlid=79932&catid=3&date=01/28/2007&fcatid=14. посет. 16 мај 2007 г. 
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 „No committee to develop ties with Lahore’s twins“. Daily Times of Pakistan. 2 март 2007. http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=2007%5C03%5C02%5Cstory_2-3-2007_pg7_43. посет. 8 февруари 2008 г. 
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 „Lahore Sister Cities“. Chicago Sister Cities International Program. http://www.chicagosistercities.com/explore.php?pagename=Lahore%20-%20Lahore%20Sister%20Cities&section=Lahore. посет. 8 февруари 2008 г. 
  5. „Musharraf holds talks with Cordoba's leaders“. Associated Press of Pakistan. 26 април 2007. http://www.app.com.pk/en/index.php?option=com_content&task=view&id=8314&Itemid=2. посет. 8 февруари 2008 г. 
  6. „Lahore & Chicago“. Chicago Sister Cities International Program. http://www.chicagosistercities.com/explore.php?pagename=Lahore. посет. 8 февруари 2008 г. 
  7. „Lahore and Chicago declared sister cities“. City District Government of Lahore. http://www.lahore.gov.pk/news/english/english-news.aspx?id=168. посет. 8 февруари 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]