Национална вселенска организација (Република Кина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална вселенска организација
國家太空中心
NSPO.png
Логото на NSPO
СопственикFlag of the Republic of China.svg Тајван
ОснованаСептември 1961
Главен штабСин-Чу
УправникДр. Ж.Ж. Миау
Мреж. местоwww.nspo.org.tw


Националната вселенска организација (NSPO) (кинески: 國家太空中心 / Kuochia Taikung Chunghsin), порано позната како национално биро за вселенска програма) е цивилна владина вселенска агенција на Тајван. NSPO моментално се занимава со развивање на технологии и изработка на сателитот од серијата на FORMOSAT за земјино набљудување.

Главниот штаб на NSPO е лоциран во Син-Чу, Тајван.

Програма[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]