Oceanic (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Oceanic“
од Вангелис
Издаден1996
Жанрелектронска музика
Траење50:41
Издавачка куќаАтлантик Рекордс (САД) / WEA (Европа)
ПродуцентVangelis
Вангелис — Хронологија
Voices
(1995)
Oceanic
(1996)
Portraits (So Long Ago, So Clear)
(1996)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 1.5/5 ѕвездички [1]

Oceanic е албум од Вангелис објавен во 1996 година.

Тоа бил издаден во Европа на 25 октомври 1996, и во САД во јануари 1997 година.

Музиката од овој албум била искористена во саундтракот на документарниот филм Deep Seas, Deep Secrets од 1998 година која емисија била пуштена по The Learning Channel и Discovery Channel. Заедно со дел од композициите од овој албум во документарецот биле искористени и песни од претходниот албум на грчкиот композитор Voices.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Bon Voyage" - 2:33
  2. "Sirens' Whispering" - 7:59
  3. "Dreams of Surf" - 2:43
  4. "Spanish Harbour" - 6:42
  5. "Islands of the Orient" - 7:24
  6. "Fields of Coral" - 7:44
  7. "Aquatic Dance" - 3:44
  8. "Memories of Blue" - 5:40
  9. "Song of the Seas" - 6:12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Allender, Mark W.B. „Review: Oceanic“. Rovi Corporation. Посетено на 27 October 2010.