Voices (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Voices“
албум од Вангелис
Издаден24 октомври 1995
Снимен1995
Жанрелектронска музика
Траење54:25
Издавачка куќаАтлантик Рекордс
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Blade Runner
(1994)
Voices
(1995)
Oceanic
(1996)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]

Voices е албум од Вангелис објавен во 1995 година.

Музиката од овој албум била искористена во саундтракот на документарниот филм Deep Seas, Deep Secrets од 1998 година која емисија била пуштена по The Learning Channel и Discovery Channel. Заедно со дел од композициите од овој албум во документарецот биле искористени и песни од следниот албум на грчкиот композитор Oceanic.

Песната Ask the Mountains исто така се искористила како музика во телевизиската реклама за Hotpoint/Ariston Aqualtis (машина за перење).

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Voices" – 7:01
  2. "Echoes"– 8:23
  3. "Come to Me" 4:33
  4. "P.S." – 2:06
  5. "Ask the Mountains" – 7:53
  6. "Prelude" – 4:25
  7. "Losing Sleep" – 6:41
  8. "Messages" – 7:39
  9. "Dream in an Open Place" – 5:56

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brenholts, Jim (2011). „Voices - Vangelis | AllMusic“. allmusic.com. Посетено на 20 August 2011.