Прејди на содржината

Antarctica (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Antarctica“
филмска музика од Вангелис
Издаден1983
Снимен1983, Nemo Studios, Лондон
Жанрелектронска музика, филмска музика
Траење45:29
Издавачка куќаPolydor
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Chariots of Fire
(1982)
Antarctica
(1983)
Soil Festivities
(1984)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички [1]

Antarctica е албум од Вангелис објавен во 1983 година. Antarctica исто така е саундтрак за јапонскиот филм Nankyoku Monogatari. Долги години овој албум бил достапен само во Јапонија но во 1988 година Polydor конечно одлучил да го објави албумот во светот во 1988 година.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сета музика искомпонирана од Vangelis.

Бр. Наслов Траење
1. „Theme from Antarctica“   7:29
2. „Antarctic Echoes“   5:58
3. „Kinematic“   3:50
4. „Song of White“   5:17
5. „Life of Antarctica“   5:59
6. „Memory of Antarctica“   5:30
7. „Other Side of Antarctica“   6:56
8. „Deliverance“   4:30

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brenholts, Jim. Antarctica (албум од Вангелис)AllMusic (англиски)