Прејди на содржината

Portraits (So Long Ago, So Clear)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Portraits (So Long Ago, So Clear)“
компилација од Вангелис
Издаден1996
Снимен1973-1992
Жанрелектронска музика
Траење74:40
Издавачка куќаPolygram
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Oceanic
(1996)
Portraits (So Long Ago, So Clear)
(1996)
El Greco
(1998)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2.5/5 ѕвездички[1]

Portraits (So Long Ago, So Clear) е албум од Вангелис објавен во 1996 година. Албумот претставува компилација од песни и во овој албум Вангелис соработува со Џон Андерсон.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "To the Unknown Man" – 6:33
 2. "Italian Song" (со Џон Андерсон) – 2:49
 3. "Pulstar" – 5:37
 4. "La Petite Fille de la Mer" – 5:48
 5. "Alpha" – 5:32
 6. "I Hear You Now" (со Џон Андерсон) – 5:05
 7. "I'll Find My Way Home" – 4:26
 8. "State of Independence" (со Џон Андерсон) – 6:07
 9. "Himalaya"" – 6:50
 10. "Conquest of Paradise" – 5:30
 11. "Hymn" – 5:05
 12. "Antarctica" – 3:43
 13. "Sauvage et Beau" – 3:17
 14. "Chariots of Fire" – 3:22
 15. "So Long Ago, So Clear" (со Џон Андерсон) – 4:56

Наводи[уреди | уреди извор]