Direct (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Direct“
албум од Вангелис
Издаден18 октомври 1988
Жанрелектронска музика
Траење57:38 (LP), 66:16 (CD)
Издавачка куќаArista
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
Invisible Connections
(1985)
Direct
(1988)
Themes
(1989)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4/5 ѕвездички[1]

Direct е албум од Вангелис објавен во 1988 година.

Користејќи синтисајзер, албумот претставува нов развој во музиката Вангелис правејќи ја неговата музика повеќе популарна. По Invisible Connections и Mask од 1985 година следувала кратка пауза во објавувањето на албуми, а неговата творечка база ја префрлил од Лондон во Грција, каде започнал да работи и во театар.

Албумот е речиси целосно инструментален. Оперски вокал на "Glorianna" е од страна на грчката мецосопран Маркела Хацијано.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "The Motion of Stars" – 4:17
 2. "The Will of the Wind" – 4:41
 3. "Metallic Rain" – 6:10
 4. "Elsewhere" – 5:39
 5. "Dial Out" (CD bonus track) – 5:20
 6. "Glorianna (Hymn a la Femme)" (со Маркела Хацијано) – 4:20
 7. "Rotation's Logic" – 3:27
 8. "The Oracle of Apollo" – 3:55
 9. "Message" – 7:07
 10. "Ave" – 5:04
 11. "First Approach" – 4:58
 12. "Intergalactic Radio Station" – 7:44

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Brenholts, Jim (2011). „Direct - Vangelis | AllMusic“. allmusic.com. Посетено на 20 August 2011.