Earth (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Earth
Земја“
Албум од Вангелис
Издаден1973
СнименEuropa-Sonor studios, Paris
ЖанрЕлектроника
Траење38:47
Издавачка куќаVertigo, # 6499 693 (LP)
ПродуцентВангелис Папатанасиу
Вангелис — Хронологија
Fais que ton rêve soit plus long que la nuit (1972) Earth
(1973)
L'Apocalypse des animaux
(1973)

Албумот Earth бил третиот по ред соло албум на грчкиот електронски композитор и изведувач Вангелис. Албумот бил издаден во 1973 година.

Овој албум од голем број на критичари бил прогласен како најдобар пример за прогресивниот рок. За разлика од некои други албуми на Вангелис, како Heaven and Hell на пример, овој албум не бил издаден на компакт диск долги години по неговото издавање.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прв дел[уреди | уреди извор]

  1. "Come on" - 2:09
  2. "We Were All Uprooted" – 6:51
  3. "Sunny Earth" - 6:41
  4. "He-O" - 4:12

Втор дел[уреди | уреди извор]

  1. "Ritual" - 2:45
  2. "Let It Happen" - 4:19
  3. "The City" - 1:16
  4. "My Face in the Rain" – 4:23
  5. "Watch Out" - 3:02
  6. "A Song" - 3:28

Надворешни врски[уреди | уреди извор]