China (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„China“
Албум од Вангелис
Издаден1979
СнименNemo Studios, Лондон, 1978
Жанрелектронска музика
Траење41:17
Издавачка куќаPolydor

(LP) POLD 5018

(CS) 813653-4
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
The Dragon
(1978)
China
(1979)
Odes
(1979)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]

China е албум од Вангелис објавен во 1979 година. Иако тој никогаш не бил во Кина, тој искористил кинески инструменти при компонирањето на песните од овој албум.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Chung Kuo" – 5:31
  2. "The Long March" – 2:01
  3. "The Dragon" – 4:13
  4. "The Plum Blossom" – 2:36
  5. "The Tao of Love" – 2:46
  6. "The Little Fete" – 3:01
  7. "Yin & Yang" – 5:48
  8. "Himalaya" – 10:53
  9. "Summit" – 4:30

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]