El Greco (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„El Greco“
албум од Вангелис
Издаден19 октомври 1998
Снимен1995, 1998
Жанркласична музика
Траење72:36
Издавачка куќаEastWest/Атлантик Рекордс (САД)
ПродуцентVangelis
Вангелис — Хронологија
Portraits (So Long Ago, So Clear)
(1996)
El Greco
(1998)
Reprise 1990-1999
(2000)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]

El Greco е албум од Вангелис објавен во 1998 година. Албумот е посветен на шпанскиот сликар од грчко потекло Ел Греко.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. Movement I (Movement I) – 10:04
  2. Movement II (Movement II) – 5:18
  3. Movement III (new) – 6:48
  4. Movement IV (Movement III) – 6:21
  5. Movement V (new) – 4:30
  6. Movement VI (Movement V) – 7:52
  7. Movement VII (new) – 3:18
  8. Movement VIII (Movement IV) – 9:43
  9. Movement IX (Movement VI) – 12:00
  10. Movement X (Epilogue) (Movement VII) – 6:21

Наводи[уреди | уреди извор]

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]