Прејди на содржината

Blade Runner (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Blade Runner“
филм од Вангелис
Издаден1994
Снимен1982, Nemo Studios, Лондон
Жанрфилмска музика
Траење57:39
Издавачка куќаEMI (Atlantic Records)
ПродуцентВангелис
Вангелис — Хронологија
1492: Conquest of Paradise
(1992)
Blade Runner
(1994)
Voices
(1995)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 5/5 ѕвездички[1]

Blade Runner е албум од Вангелис објавен во 1994 година.

Албумот бил објавен за истоимениот филм на Ридли Скот и се состои претежно од мелодична комбинација на класична музика и синтисајзери.

Список на песни[уреди | уреди извор]

New American Orchestra
1. Love Theme (4:12)
2. Main Title (5:01)
3. One More Kiss, Dear (4:00)
4. Memories of Green (4:50)
5. End Title (4:17)
6. Blade Runner Blues (4:38)
7. Farewell (3:10)
8. End Title Reprise (3:08)
Total disc time: 33:16

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Johnson, Zac (2011). „Blade Runner - Vangelis | AllMusic“. allmusic.com. Посетено на 20 August 2011.