Opéra sauvage

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Opéra sauvage“
Албум од Вангелис
Издаден 1979
Снимен 1978–1979, Nemo Studios, Лондон
Жанр електронска музика
Траење 43:06
Издавачка куќа Polydor
Продуцент Вангелис
Вангелис — Хронологија
Odes
(1979)
Opéra sauvage
(1979)
See You Later
(1980)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички link

Opera Sauvage е албум од Вангелис објавен во 1979 година. Овој албум е објавен за документарниот филм на францускиот режисер Фредерик Росиф.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Hymne" – 2:40
  2. "Rêve" – 12:26
  3. "L'Enfant" – 4:57
  4. "Mouettes" – 2:28
  5. "Chromatique" – 3:25
  6. "Irlande" – 4:43
  7. "Flamants roses" – 11:50