Fais que ton rêve soit plus long que la nuit

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Fais que ton rêve soit plus long que la nuit“
албум од Вангелис
Издаден1972
СнименEuropa-Sonor studios, Париз
Жанрелектронска музика
Траење30:57
Издавачка куќаReprise, # 54009 (LP)
ПродуцентЕвангелос Одисеас Папатанасиу
Вангелис — Хронологија
- Fais que ton rêve soit plus long que la nuit
(1972)
Earth)
(1973)

Fais que ton rêve soit plus long que la nuit е албум на Вангелис кој бил снимен во 1971 година и објавен во 1972 година. Албумот бил издаден само во Франција и Грција[1] и е посветен на Мајски протести во Франција од 1968 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Retrieved 29 January 2012
  2. Album review Retrieved 20 August 2008