Themes (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Themes“
компилација од Вангелис
Издаден1989
ЖанрNew Age
Вангелис — Хронологија
Direct
(1988)
Themes
(1989)
The City
(1990)

Themes е албум од Вангелис објавен во 1989 година. Албумот претставува збир од композиции кои авторот претходно ги објавил како синглови или биле дел од филмска музика.

Албумот е значаен бидејќи опфаќа песни од филмовите Blade Runner, The Bounty и Missing.

Албумот останал 13 недели во Велика Британија и Швајцарија на 11 и 20 место.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. End Titles од Blade Runner – 4:57
 2. Main Theme од Missing – 3:59
 3. L'Enfant – 5:00
 4. Hymn (од Opéra sauvage) – 2:45
 5. Chung Kuo – 5:29
 6. The Tao of Love – 2:45
 7. Theme from Antarctica – 3:55
 8. Love Theme from Blade Runner – 4:55
 9. Opening Titles од The Bounty – 4:16
 10. Closing Titles од The Bounty – 4:58
 11. Memories of Green – 5:42
 12. La Petite Fille de la Mer − 5:51
 13. Five Circles − (од Chariots of Fire ) - 5:18
 14. Chariots of Fire − (од Chariots of Fire ) - 3:31