Чикаго (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Чикаго“
Чикаго (филм) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
Режисер Роб Маршал
Продуцент Боб Вејнстејн
Харви Вејнстејн
Крег Зедан
Мартин Ричардс
Сценарист Маурин Ваткинс
Боб Фоси
Бил Кондон
Настапуваат Рене Зелвегер
Кетрин Зита-Џонс
Ричард Гир
Квин Латифа
Џон Рејли
Кристин Барански
Тај Дигс
Луси Лу
Музика Дени Елфмен
Кинематографија Дион Биби
Монтажа Мартин Валш
ДистрибутерMiramax Films
Премиера 27 декември, 2002
Времетраење 113 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $45 милиони
Бруто заработка $306.776.732[1]

Чикаго (англиски: Chicago) е мјузикл од 2002 година издаден од издавачката куќа „Miramax Films“. Филмот првпат почнал да се прикажува на 27 декември, 2002 во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на 24 јануари, 2003. Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во Чикаго во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е Роб Маршал, а адаптацијата за филм е напишана од Бил Кондон. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот Оливер! во (1968).

Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели и Рокси Харт, двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во Чикаго од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвиљ, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат Кетрин Зета-Џонс, Рене Зелвегер и Ричард Гир.

Приказна[уреди | уреди извор]

Чикаго, околу 1920 година. Наивната Рокси Харт (Рене Зелвегер) оди во посета на ноќен клуб каде настапува Велма Кели (Кетрин Зета-Џоунс), во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе ѝ најде ангажман како ѕвезда во водвиљот („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг, бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да ѝ помогне да влезе во шоу-бизнисот, во момент на бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. Двете девојки го привлекуваат вниманието на медиумите, но освен за насловните страници на весниците, тие се борат и за наклоноста на нивниот заеднички адвокат познатиот Били Флин (го игра Гир). И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.[2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Top Grossing Movies That Never Hit #1 at the Box Office“. Box Office Mojo. http://www.boxofficemojo.com/alltime/domestic/never1.htm. посет. 18 јули 2010 г. 
  2. Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 26.
  3. Антена, број 869, 20.2.2015, стр. 20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: