Патон

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Патон“
Филмскиот плакат
РежисерФренклин Џ. Шафнер
ПродуцентФренк Мекарти
Главни улогиЏорџ Скот
Карл Малден
Мајкл Бејтс
Карл Мајкл Волгер
МузикаЏери Голдсмит
КинематографијаФред Џ. Коникемп
МонтажаХју Фолер
Дистрибутер„20th Century Fox“
Премиера2 април 1970
Времетраење170 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$12 милиони
Бруто заработка$61.749.765[1]

Патонамерикански биографски филм од 1970 во кој се обработува приказната за американскиот генерал Џорџ С. Патон, во текот на Втората светска војна. Улогите во филмот ги толкуваат Џорџ Скот, Карл Малден, Мајкл Бејтс и Карл Мајкл Воглер. Филмот е режиран од Френклин Шафнер според сценарио на Франсис Форд Копола и Едмунд Норт, засновано на биографијата „Патон: Искушение и Триумф“ од Ладислас Фараго.

„Патон“ освоил седум оскари, меѓу кои и оскар за најдобар филм.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бокс Офис информации за „Патон". „Box Office Mojo“. Посетено на 29 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>