Прејди на содржината

Софи Марсо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софи Марсо
Sophie Marceau
Marceau in 2012
Роден(а)Sophie Danièle Sylvie Maupu
17 ноември 1966(1966-11-17)(57 г.)
Париз, Франција
Активен1980–денес
Вонб. другарАнджеј Жулавски (1985–2001)
Џим Лемли
Кристофер Ламберт (2007–денес)

Софѝ Марсо̀ (француски: Sophie Marceau, родена како Sophie Maupu) е француска глумица. Таа е родена на 17 ноември 1966 година во Париз, Франција.

Најпознати нејзини улоги ги остварила во филмовите: Храбро срце со Мел Гибсон, Ана Каренина и Светот не е доволен.