Софи Марсо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
  1. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ Шаблон:Инфокутија Личност

Софѝ Марсо̀ (француски: Sophie Marceau, родена како Sophie Maupu) е француска актерка. Таа е родена на 17 ноември 1966 година во Париз, Франција.

Најпознати нејзини улоги ги остварила во филмовите: Храбро срце со Мел Гипсон, Ана Каренина и Светот не е доволен.