Џон Озборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џон Озборн
John Osborne
Занимање драмски писател и политички активист
Националност Англичанин
Период 1950–1992
Жанр Социјален реализам,
Значајни дела Младите гневни луѓе

Џон Озборн (12 декември 1929 - 24 декември 1994) бил англиски драмски писател. Се прослави со драмата „Сврти се во гневот“, во која го опишува револтот на својата генерација (млади гневни луѓе) против уништената младост и хаотичната иднина на современиот свет[1].

Наводи[уреди | уреди извор]