Фатална несреќа (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Фатална несреќа“
Фатална несреќа - Плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерПол Хеџис
ПродуцентПол Хеџис
Марк Р. Харис
Роберт Мореско
Дон Чидли
Боб Јари
Кети Шулмен
Главни улогиСандра Булок
Дон Чедли
Мет Дилон
Џенифер Еспозито
Брендан Фрејзер
Теренс Хауард
Крис „Лудакрис“ Бриџис
Тенди Њутон
Рајан Филипе
Ларенз Тејт
Мајкл Пена
МузикаМарк Ишам
КинематографијаМајкл Мјуро
МонтажаХјуџис Винборн
Студио„ApolloProScreen GmbH & Co“
„Harris Company“
„BlackFriar's Bridge“
„Bull's Eye Entertainment“
„Yari Film Group“
„DEJ Productions“
ДистрибутерLionsgate“ (САД)
Pathé“ (ОК)
Премиера10 септември, 2004
(ИФФТ)
6 мај, 2004
(САД)
Времетраење112 минути
Држава САД
ГерманијаГерманија
ЈазикАнглиски
Буџет$7 милиони
Бруто заработка$98.410.061

Фатална несреќаамерикански драма филм од 2004, режиран, продуциран и ко-напишан од Пол Хеџис. Во филмот се обработува начинот на одразување на расистичките и социјалните тензии во Лос Анџелес, Калифорнија. Според едно интервју со Пол Хеџис, филмот му бил вдахновен од вистински настан, односно бил поврзан со демолирањето на неговото порше во 1991.[1] „Фатална несреќа“ освоил три оскари: оскар за најдобар филм, за најдобро сценарио и за најдобра монтажа.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Фатална несреќа“ ДВД - Commentary Track. 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}