Волфганг Амадеус Моцарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волфганг Амадеус Моцарт
Wolfgang Amadeus Mozart Signature.svg

Волфганг Амадеус Моцарт (герм. Wolfgang Amadeus Mozart; Салцбург, 27 јануари 1756 - 5 декември 1791 во Виена) — гoлем австриски композитор, автор на повеќе музички дела, се смета за еден од најголемите композитори на европска класична музика. Тој создал неверојатно големо дело на камерни, симфониски, религиозни и оперски дела за различни соло инструменти, особено за пијано. Иако бил не многу малку ценет за време на неговиот животен век, Моцарт го обожавале многу подоцнежни композитори. Tој можел да свири со рацете од позади.Некои го нарекувале чудо од дете. И покрај тоа што добивал нервни напади во текот на својот краток живот напишал дури 179 композиции.

На денот на погребот, Виена не му се оддолжила на човекот кој нејзиното име го прославил низ целиот свет. Моцарт бил погребан во заедничката гробница за сиромашни, а неговиот сандак никој не го испратил, освен неговото куче. Негови најпознати дела се оперите „Волшебната флејта“, „Свадбата на Фигаро“ и „Дон Жуан“.[1]

Моцарт како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Моцарт се јавува како инспирација или тема во разни гранки на уметноста и во популарната култура, како на пример:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Landon 1990, p. 171
  2. „Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, Stub kuge. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.