Прејди на содржината

Маерлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одри Хепберн и Мел Ферер во Маерлинг

Маерлинг е името на една епизода од американската телевизиска серија Producers' Showcase направена за NBC, емитувана на 24 февруари 1957 година.[1]

Приказната во Маерлинг се заснова на вистинитата трагична љубовна врска меѓу Принцот Рудолф од Австрија и неговата домарка Бароницата Мери Ветсера, која завршува со нивната мистериозна смрт на 30 јануари 1889 година во Маерлинг во Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]