Непростено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Непростено“
The Unforgiven DVD cover.jpg
ДВД обвивка
РежисерЏон Хјустон
ПродуцентЏејмс Хил
СценаристАлан ЛеМеј (роман)
Бен Медоу (сценарио)
НастапуваатБарт Ланкастер
Одри Хепберн
МузикаДимитри Тјомкин
КинематографијаФранц Планер
МонтажаРасел Лојд
ДистрибутерUnited Artists
Премиера1960
Времетраење125 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски

Непростено е американски вестерн филм од 1960 година. Филмот е режиран од Џон Хјустон и во него играат Берт Ланкастер, Одри Хепберн, Оди Марфи, Чарлс Бикфорд и Лилијан Гиш.

Филмот не е толку значаен во кариерите на многуте ѕвезди кои ја прават актерската екипа, но зад сцената тој ќе остави длабоки траги во нивните животи. Така, во 1959 година, снимањето е стопирано, бидејќи Хепберн го крши својот грб откако паѓа од коњ при снимањето на една сцена. Иако со време се опоравува, несреќата ќе биде виновна за подоцнежниот спонтан абортус што ќе ѝ се случи. Според неколку биографи на Хепберн, Хјустон се обвинувал себеси за несреќата, поради што во еден момент се откажал од филмот и го доснимал единствено откако Одри се чувствувала доволно добро да го направи тоа. Хепберн ќе се одмора следната година, а на филмското платно ќе се врати во 1961 година, со култниот Појадок кај Тифани.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]