Вестерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вестерн филм)
Џон Вејн во филмот од 1961 година, Команчероси

Вестерн (англиски: Western, букв. „западен“) — правец на кинематографијата што го обработува секојдневниот живот на луѓето во средновековни САД и останатите држави на Северна Америка[1][2]. Овој жанр е популарно познат и по борбата помеѓу каубојци и индијанци, главните виновници за настанување на овој жанр. Филмовите се инспирирани од населувањето на европските доселеници на американскиот континент, особено населувањето од исток кон запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rubin, Joan Shelley; Casper, Scott E., уред. (2013). The Oxford Encyclopedia of American Cultural and Intellectual History (англиски). 2. Oxford University Press. стр. 557. ISBN 978-0-19-976435-8.
  2. Carter, Matthew (2014). Myth of the Western: New Perspectives on Hollywood's Frontier Narrative (англиски). Edinburgh University Press. ISBN 9780748685592.