Прејди на содржината

Париз, кога врне

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Париз, кога врне[1]
Оригинален филмски постер
РежисерРичард Квин
ПродуцентЏорџ Екслроуд
Ричард Квин
СценаристЏулиен Дувивиер
(La fête à Henriette)
Хенри Џинсон
(La fête à Henriette)
Џорџ Екслроуд (адаптација на сценариото)
Главни улогиВилијам Холден
Одри Хепберн
МузикаНелсон Ридл
КинематографијаЧарлс Ланг
Клод Реноар
МонтажаАрчи Маршек
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера8 април 1964
Времетраење108 минути (приближно)[1][2]
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$4 милиони (проценка)

Париз, кога врне е романтична комедија од 1964 година. Сценариото е на Џорџ Екслроуд и е засновано врз приказната и филмот La fête à Henriette на Џулиен Дувивиер и Хенри Џинсон.

Кратка содржина

[уреди | уреди извор]

Приказната зборува за сценаристот по име Ричард Бенсон (Вилијам Холден) кој е платен да напише сценарио за неговиот шеф, Г. Александр Мирхајм (Ноел Кауард). Сосема самоуверен во своите способности, тој остава само три дена пред рокот за да го напише сценариото. Габриел Симпсон (Одри Хепберн), привремена секретарка која е вработена од Бенсон да му помогне во пишувањето, доаѓа во хотелот каде што е сместен Ричард и заедно со него почнуваат да го пишуваат сценариото со име Девојката што ја украде Ајфеловата кула. Како се развива текстот, така се развива и романсата меѓу двајцата сценаристи.

Занимливости

[уреди | уреди извор]
  • Филмот е преработка на францускиот филм La fête à Henriette (1952), режиран од Џулиен Дувивиер.
  • Според неколку биографии на Хепберн, Париз, кога врне се снимал хаотично, зашто Холден, кој имал афера со Одри во текот на снимањето на Сабрина една деценија пред Париз, кога врне се обидел да ја возобнови романсата со сега веќе венчаната глумица.[3]
  • Филмот е сниман истовремено со Шарада, поради што неколку места се повторуваат во двата филма.
  1. 1,0 1,1
  2. „Paris When It Sizzles“. Variety. January 1, 1964. Посетено на 2009-05-27.
  3. Eleanor Quin. „Paris When It Sizzles: Overview Article“. Turner Classic Movies. Посетено на 2009-05-27.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]