Робин и Мериан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Робин и Мериан“
Robin and marian movie poster.jpg
Оригинален театарски постер
Режисер Ричард Лестер
Продуцент Денис O'Дел, Ричард Шепард, Реј Старк
Сценарист Џејмс Голдман
Настапуваат Шон Конери, Одри Хепберн, Роберт Шо, Никол Вилијамсон
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 11 март 1976
Времетраење 106 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет £5,000,000

Робин и Мериан е филм од 1976 година со Шон Конери во улога на Робин Худ, Одри Хепберн како Лејди Мериан, Никол Вилијамсон како Малиот Џон, Роберт Шо како Шерифот од Нотингем и Ричард Харис како Крал Ричард.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]