Зелени палати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Зелени палати“
Hepburn as rima.jpg
Режисер Мел Ферер
Продуцент Едмунд Грејнгер
Сценарист Вилијам Хенри Хадсон (роман)
Дороти Кингсли
Настапуваат Ентони Перкинс
Одри Хепберн
Музика Бронислау Капер
Хајтор-Вила Лобос
Сидни Кутнер (непризнат)
Кинематографија Џозеф Рутенберг
Дистрибутер Metro-Goldwyn-Mayer
Премиера 19 мај 1959
Времетраење 104 минути
Држава  САД
Јазик Англиски

Зелени палати е американска романтична авантура од 1959 година, режирана од Мел Ферер. Базиран врз романот од 1904 година Зелени Палати на Вилијам Хенри Хадсон, филмот ја раскажува приказната за Рима (ја игра Одри Хепберн која во тоа време е венчана за Ферер), девојче од џунглата кое се вљубува во еден случаен патник игран од Ентони Перкинс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]