Двајца за патот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Двајца за патот“
Two road moviep.jpg
Режисер Стенли Донен
Продуцент Стенли Донен
Сценарист Фредерик Рафаел
Настапуваат Алберт Фини
Одри Хепберн
Вилијам Дениелс
Еленор Брон
Музика Хенри Манчини
Кинематографија Кристофер Чалис
Дистрибутер Twentieth Century Fox
Премиера 1967
Времетраење 111 минути
Држава  САД
Јазик Англиски

Двајца за патот е филм од 1967 година режиран од Стенли Донен кој ја раскажува врската на еден архитект (Алберт Фини) и неговата жена (Одри Хепберн). Филмот се смета за екпериментален поради нелинеарното сиже, односно поради прикажувањето на сцени од подоцнежната фаза во животот на брачната двојка паралелно со оние од нејзиниот почеток. Сценариото напишано од Фредерик Рафаел било номинирано за оскар.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]