Прејди на содржината

Двајца за патот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Двајца за патот“
РежисерСтенли Донен
ПродуцентСтенли Донен
СценаристФредерик Рафаел
Главни улогиАлберт Фини
Одри Хепберн
Вилијам Дениелс
Еленор Брон
МузикаХенри Манчини
КинематографијаКристофер Чалис
ДистрибутерTwentieth Century Fox
Премиера1967
Времетраење111 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$4 милиони [1] или $5.08 милиони [2]

Двајца за патот е филм од 1967 година режиран од Стенли Донен кој ја раскажува врската на еден архитект (Алберт Фини) и неговата жена (Одри Хепберн). Филмот се смета за екпериментален поради нелинеарното сиже, односно поради прикажувањето на сцени од подоцнежната фаза во животот на брачната двојка паралелно со оние од нејзиниот почеток. Сценариото напишано од Фредерик Рафаел било номинирано за оскар.

  1. „Two for the Road, Box Office Information“. IMDb. Посетено на 9 March 2012.
  2. Solomon, Aubrey. Twentieth Century Fox: A Corporate and Financial History (The Scarecrow Filmmakers Series). Lanham, Maryland: Scarecrow Press, 1989. ISBN 978-0-8108-4244-1. p. 255

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]