Војна и мир (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Војна и мир“
War and peace 1956.jpg
ДВД обвивка
Режисер Кинг Видор
Продуцент Дино де Лаурентис
Карло Понти
Сценарист Бриџит Боланд
Роберт Вестербај
Кинг Видор
Марио Камерини
Енио де Кончини
Иво Перили
Лав Толстој (роман)
Настапуваат Одри Хепберн
Хенри Фонда
Мел Ферер
Музика Нино Рота
Кинематографија Џек Кардиф
Монтажа Лео Катозо
Дистрибутер Paramount Pictures
Премиера 21 август 1956
Времетраење 208 минути
Јазик Англиски/Италијански
Буџет $6,000,000 (проценка)

Војна и мир од 1956 година на Кинг Видор е првата филмска верзија на еден од најпознатите романи Војна и мир на Лав Толстој.