Војна и мир (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Војна и мир“
War and peace 1956.jpg
ДВД обвивка
РежисерКинг Видор
ПродуцентДино де Лаурентис
Карло Понти
СценаристБриџит Боланд
Роберт Вестербај
Кинг Видор
Марио Камерини
Енио де Кончини
Иво Перили
Лав Толстој (роман)
НастапуваатОдри Хепберн
Хенри Фонда
Мел Ферер
МузикаНино Рота
КинематографијаЏек Кардиф
МонтажаЛео Катозо
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера21 август 1956
Времетраење208 минути
ЈазикАнглиски/Италијански
Буџет$6,000,000 (проценка)

Војна и мир од 1956 година на Кинг Видор е првата филмска верзија на еден од најпознатите романи Војна и мир на Лав Толстој[1], [2].

Наводи[уреди | уреди извор]