Холандски во 7 лекции

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Холандски во седум лекции“
AudreyNederlandzeven.jpg
Одри Хепберн во сцена од филмот
Режисер Чарлс Хугенот ван дер Линден
Хајнц Јозефсон
Сценарист Чарлс Хугенот ван дер Линден
Хајнц Јозефсон
Премиера 1948
Времетраење 79 минути
Држава Холандија Холандија
Јазик Холандски, Англиски

Холандски во седум лекции, во оригинал Nederlands in 7 lessen е филм продуциран во Холандија во 1948. Филмот е значаен по тоа што е првиот филм во кој се појавува Одри Хепберн во една мала улога на стјуардеса. Иако во нејзината филмографија, тој е запишан како краток филм, „Internet Movie Database“ (Филмската база на податоци на Интернет) тврди дека тој има времетрање од 79 минути. Всушност, скратен е на 39 минути само за англиското издание.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]