Како да се украде милион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Како да се украде милион“
Howtostealamillion.jpg
Режисер Вилијам Вајлер
Продуцент Вилијам Вајлер
Фред Колмар
Сценарист Џорџ Бредшо (приказна)
Хери Курниц
Настапуваат Одри Хепберн
Питер О'Тул
Хју Грифит
Ели Волах
Музика Џон Вилијамс
Кинематографија Чарлс Ланг
Дистрибутер 20th Century Fox
Премиера 13 јуни 1966
Времетраење 123 минути
Држава  САД
Јазик Англиски
Буџет $6,000,000 (проценка)

Како да се украде милион (1966) е криминалистички филм режиран од Вилијам Вајлер со Питер О'Тул во улога на шармантен уметнички детектив и Одри Хепберн во улога на Никол Бонет, ќерка на еден измамник.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]