Таинствени луѓе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Таинствени луѓе“
Audrey Hepburn in Secret People.jpg
Одри Хепберн во свој елемент
Режисер Торолд Дикинсон
Продуцент Сидни Кол
Сценарист Торолд Дикинсон
Волфганг Вилхелм
Настапуваат Одри Хепберн
Валентина Кортезе
Серџ Раџиани
Чарлс Голднер
Музика Роберто Герхард
Кинематографија Гордон Дајнс
Монтажа Питер Танер
Дистрибутер Lippert Pictures Inc.
Премиера Обединето Кралство 5 февруари 1952
САД 29 август
Времетраење 96 минути
Држава Обединето Кралство Англија
Јазик Англиски

Таинствени луѓе е наслов на филм од 1952 година, со Одри Хепберн во нејзината прва поважна улога (малку пред нејзиното откривање од страна на Холивуд за Празник во Рим). Возбудлива приказна во која Хепберн настапува во улога на балерина која напорно вежба. Во филмот глуми и Валентина Кортезе како жена која е сведок на случајното убиство на еден гледач од страна на група атентатори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]