Приказната за калуѓерката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Приказната за калуѓерката“
Nun story.jpg
Оригинален филмски постер
Режисер Фред Цинеман
Продуцент Хенри Бланк
Сценарист Роберт Андерсон
според романот на Кетрин Хулм
Настапуваат Одри Хепберн
Питер Финч
Едит Еванс
Пеги Ешкрофт
Музика Франц Вексман
Кинематографија Франц Планер
Дистрибутер Warner Bros.
Премиера 1959
Времетраење 149 минути
Држава  САД

Приказната за калуѓерката е драма-филм од 1959 година.

Базиран врз истоимениот роман на Кетрин Хулм, филмот ја раскажува приказната за Сестра Лука (ја игра Одри Хепберн), млада жена која режава да замине во манастир но има потешкотии да го прифати новиот и да го жртвува својот претходен живот.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]