Љубов на пладне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Љубов на попладне“
Love in the afternoon43.jpg
Режисер Били Вајлдер
Продуцент Били Вајлдер
Сценарист Били Вајлдер
И.А.Л. Дајмонд
Настапуваат Гери Купер
Одри Хепберн
Морис Шевалије
Ван Дуд
Премиера 30 јуни 1957
Времетраење 130 минути
Држава  САД
Јазик Англиски

Љубов на попладне е романтична комедија од 1957 година, во која играат Одри Хепберн, Гери Купер и Морис Шевалије, режирана од Били Вајлдер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]