Смеа во Рајот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Смеа во Рајот“
Laughterinparadise.jpg
Одри Хепберн во Смеа во Рајот
Режисер Марио Цампи
Сценарист Џек Дејвис
Мајкл Пертви
Настапуваат Аластер Сим
Џорџ Кол
Музика Стенли Блек
Дистрибутер Associated British Pathe
Премиера 13 јуни 1951
Времетраење 93 минути
Држава Обединето Кралство Англија
Јазик Англиски

Смеа во Рајот е англиска комедија продуцирана во 1951. Во филмот глумат Аластер Сим, Џорџ Кол и Гај Мидлтон како личности кои мораат да прават работи против нивната волја со цел да профитираат од тестаментот на еден нивен роднина.

Забележлив е по кратката појава на тогаш младата Одри Хепберн која игра улога на девојка што носи цигари. Ова е првата професионална појава на Одри Хепберн на филм (ако ја исклучиме онаа од 1948 година во холандскиот филм Холандски во седум лекции).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]