Прејди на содржината

Смеа во Рајот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Смеа во Рајот“
Одри Хепберн во Смеа во Рајот
РежисерМарио Цампи
СценаристЏек Дејвис
Мајкл Пертви
Главни улогиАластер Сим
Џорџ Кол[1]
МузикаСтенли Блек
ДистрибутерAssociated British Pathe
Премиера13 јуни 1951
Времетраење93 минути
ЗемјаОбединето Кралство Англија
ЈазикАнглиски
Бруто заработка£256,579 (UK)[2]

Смеа во Рајот е англиска комедија продуцирана во 1951. Во филмот глумат Аластер Сим, Џорџ Кол и Гај Мидлтон како личности кои мораат да прават работи против нивната волја со цел да профитираат од тестаментот на еден нивен роднина.

Забележлив е по кратката појава на тогаш младата Одри Хепберн која игра улога на девојка што носи цигари. Ова е првата професионална појава на Одри Хепберн на филм (ако ја исклучиме онаа од 1948 година во холандскиот филм Холандски во седум лекции).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Laughter in Paradise“. BFI. Архивирано од изворникот на 2012-07-11.
  2. Vincent Porter, 'The Robert Clark Account', Historical Journal of Film, Radio and Television, Vol 20 No 4, 2000 p496

Надворешни врски[уреди | уреди извор]