Википедија:Потребни статии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Ова е список од околу 1000 статии коишто можат да се најдат на Мета, дополнета со статии коишто сметаме дека се особено битни за Македонската Википедија, и некои други статии кои ги нема на првичниот список. Како и за секоја статија во Википедија важи истото правило - секој може да менува (нормално измените треба да бидат аргументирани). Дискусијата за оваа страница треба да се одвива на страницата за дискусија.

Едноставно, кликнете на црвените врски и почнете да пишувате! Помогнете во проширувањето на македонската википедија!

Содржина

Биографија[уреди извор]

Спортисти[уреди извор]

 1. Самуел Ето
 2. Герд Милер
 3. Меџик Џонсон
 4. Карим Абдул Џабар
 5. Ники Лауда
 6. Мика Хакинен
 7. Асафа Пауел
 8. Кенениса Бекеле
 9. Флојд Лендис

Истражувачи[уреди извор]

 1. Питија
 2. Св. Брендан Морепловецот
 3. Ерик Црвениот
 4. Фратар Јулијан
 5. Ибн Батута
 6. Хуан Понсе де Леон
 7. Педро Алварез Кабрал
 8. Николо Да Конти

Научници и пронаоѓачи[уреди извор]

 1. Амадео Авогадро
 2. Симеон Поасон
 3. Вилард Гибс
 4. Јакоб Берцелиус
 5. Оле Кристенсен Ремер
 6. Жак Шарл
 7. Беноа Клајперон
 8. Александар Попов
 9. Фило Фарнсворт
 10. Алексис Карел

Математичари[уреди извор]

 1. Арјабата
 2. Јозеф Вроњски
 3. Еми Нојтер
 4. Георг Фридрих Бернард Риман
 5. Абу Абдула Мухамед бин Муса ал-Кваризми
 6. Давид Хилберт
 7. Петер Густав Лежен Дирихле
 8. Карл Вајерштрас

Филозофи и мислители[уреди извор]

 1. Карл Барт
 2. Џереми Бентам
 3. Масанобу Фукуока
 4. Нахед Хатар
 5. Ернесто Лаклау
 6. Урсула ле Гвин
 7. Кори Доктору
 8. Зеами
 9. Мо-ци
 10. Нагагруна
 11. Чарлс Парс
 12. Карл Попер
 13. Плотин
 14. Пјер Жозеф Прудон
 15. Фредерик Коплстон

Економисти[уреди извор]

 1. Алфред Маршал
 2. Џон Стујарт Мил
 3. Херберт А. Сајмон
 4. Ришар Сантијан

Уметници[уреди извор]

 1. Џакомети
 2. Клод Лорен
 3. Камиј Коро
 4. Густав Курбе
 5. Франц Марк
 6. Ернст Лудвиг Кирхнер
 7. Френк Стела
 8. Марсел Дишан
 9. Фердинанд Ходлер
 10. Анри Русо
 11. Берта Морисо
 12. Андре Масон
 13. Макс Ернст
 14. Гистав Дор

Македонски политичари[уреди извор]

 1. Зоран Алексов
 2. Блерим Беџети
 3. Димитар Богов
 4. Ивица Боцевски
 5. Гордан Георгиев
 6. Алајдин Демири
 7. Владо Димов
 8. Марјан Ѓорчев
 9. Зоран Јовановски
 10. Рамиз Мерко
 11. Емилијан Станковиќ
 12. Перо Стојановски
 13. Борис Стојменов

Политичари и водачи од минатото[уреди извор]

 1. Бен Али
 2. Пјетро Бадољо
 3. Бикот Кој Седи
 4. Шефкет Верлаци
 5. Зоран Гингиќ
 6. Анте Готовина
 7. Виктор Емануел III
 8. Франц Јозеф I
 9. Хамза Кастриот
 10. Петар I Караѓорѓевиќ
 11. Радован Караџиќ
 12. Мохамад Катами
 13. Жорж Клеменс
 14. Хелмут Кол
 15. Хосни Мубарак
 16. Фридрих Паулус
 17. Филип Петен
 18. Фрањо Туѓман
 19. Лојд Џорџ
 20. Шака Зулу
 21. Чан Кај-Шек
 22. Иван Шишман
 23. Герхард Шредер

Современи политичари и водачи[уреди извор]

 1. Башар ал Асад
 2. Трајан Басеску
 3. Кристијан Вулф
 4. Милорад Додик
 5. Јанез Дрновшек
 6. Биѕина Иванишвили
 7. Иво Јосиповиќ
 8. Доминик Строс Кан
 9. Хамид Карзаи
 10. Урхо Кеконен
 11. Џон Кери
 12. Вацлав Клаус
 13. Јадранка Косор
 14. Нури ал Малики
 15. Зоран Милановиќ
 16. Бан Ки Мун
 17. Бенјамин Нетањаху
 18. Шимон Перез
 19. Данило Тирк
 20. Дик Чејни
 21. Петро Порошенко

Жени во историјата[уреди извор]

 1. Жена
 2. Марија-Софија Жермен
 3. Лилиуокалани
 4. Агрипина Помладата
 5. Елија Флакила
 6. Хариет Мартино
 7. Миртида
 8. Флавија Домицила
 9. Хилдегарда Бингенска
 10. Гро Харлем Брунтланд
 11. Сожурне Трут
 12. Леига Калед
 13. Антонија Минор
 14. Попеја Сабина
 15. Јулија Мамеја
 16. Ум-Умара
 17. Мери Ен Милер
 18. Бети Форд
 19. Кари Чапман Кет
 20. Навал ел Садави
 21. Јоко Оно
 22. Софија Палеолог
 23. Александра Фјодоровна
 24. Марија Александровна
 25. Катарина Медичи
 26. Ирина Ангелина
 27. Светлана Савицка

Сметачи и интернет[уреди извор]

 1. Абрахам Лемпел
 2. Грејс Хопер

Терористи[уреди извор]

 1. Барбара Мејер
 2. Хезболах
 3. Талибанци

Oрганизации и борци за слобода[уреди извор]

 1. Емилијано Запата
 2. Раул Кастро
 3. Мануел Нориега
 4. Герилско војување

Држави, право и политика[уреди извор]

 1. Гласачки системи
 2. Трудово право
 3. Управно право
 4. За Божјата држава

Продукти и јадења[уреди извор]

 1. Квасец
 2. Меласа
 3. Сомун
 4. Путер
 5. Фета
 6. Жед
 7. Глад
 8. Апетит
 9. Црвен грав
 10. Фиде
 11. Овошен колач
 12. Тофу
 13. Прибор за јадење
 14. Нож
 15. Вилушка
 16. Суши
 17. Сувлаки
 18. Пита (леб)
 19. Сос
 20. Вкус
 21. Конзервирање
 22. Пита со месо
 23. Пита со јаболка
 24. Мелено месо

Пијалaци[уреди извор]

 1. Дестилација
 2. Пијалак
 3. Безалкохолен пијалак
 4. Лозова ракија
 5. Кинески чај
 6. Кинеско пиво
 7. Кинеско вино
 8. Сортно вино
 9. Вермут
 10. Шардоне
 11. Розе вино
 12. Пенливо вино
 13. Овошно вино
 14. Вино Верде
 15. Бургоњ (вино)

Видови кујни[уреди извор]

 1. Индијска кујна
 2. Албанска кујна
 3. Босанска кујна
 4. Хрватска кујна
 5. Бугарска кујна
 6. Грчка кујна
 7. Косовска кујна
 8. Црногорска кујна
 9. Османлиска кујна
 10. Романска кујна
 11. Српска кујна
 12. Европска кујна
 13. Левантинска кујна
 14. Медитеранска кујна
 15. Словенска кујна
 16. Старогрчка кујна
 17. Италијанска кујна
 18. Будистичка кујна
 19. Јапонска кујна

Географија[уреди извор]

Села[уреди извор]

Поврзани поими[уреди извор]

 1. Морепловство

Географски региони[уреди извор]

 1. Северна Србија
 2. Северна Босна
 3. Географија на Европа
 4. Градови во Нагорно-Карабах‏‎
 5. Градови во Јужна Осетија‏
 6. Географија на Европската Унија‏
 7. Географија на Фарските Острови‏
 8. Географија на Нагорно-Карабах‏
 9. Географија на Ман‏
 10. Географија на Апхазија
 11. Географија на Јужна Осетија‏‎

Значајни градови[уреди извор]

 1. Харгеиса
 2. Јоркшир
 3. Смоленск
 4. Томск
 5. Тула, Русија
 6. Тамбов
 7. Челјабинск
 8. Петропавловск Камчатски
 9. Бахчисарај
 10. Занџан
 11. Шахрекорд
 12. Окајама
 13. Фукушима
 14. Биоград
 15. Вуковар
 16. Белфаст
 17. Толедо
 18. Гранада
 19. Санта Фе


Валути[уреди извор]

 1. Латвиски лац
 2. Чешка коруна
 3. Унгарски форинт
 4. Полски злоти
 5. Казахтанска тенге
 6. Гибралтарска фунта

Географски целини[уреди извор]

Географија по земји[уреди извор]

 1. Географија на Унгарија
 2. Географија на Велс
 3. Географија на Шкотска
 4. Градови во Јапонија

Планини, долини, пустини и води[уреди извор]

 1. Вулкано
 2. Голема Раседна Долина (Африка)
 3. Зета
 4. Кашупско Езеро
 5. Кизилкум
 6. Клипертон
 7. Кома Педроса
 8. Конгоански Слив
 9. Магеланов Проток
 10. Огнен Прстен
 11. Окинава
 12. Померанско Езеро
 13. Сиера Мадре
 14. Окинава
 15. Токиски Залив
 16. Срем
 17. Тара
 18. Ѓердап
 19. Кримски Полуостров
 20. Лика
 21. Купа (река)
 22. Дуги Оток
 23. Горски Котар
 24. Ирска (остров)
 25. Каталонија

Литература[уреди извор]

 1. Наратор
 2. Романса (жанр)
 3. Трагикомедија
 4. Античка литература
 5. Старогрчка литература
 6. Пасквелија
 7. Метафора
 8. Театарска претстава
 9. Приказна
 10. Народна традиција
 11. Уметничка литература
 12. Белетристика

Книжевни дела[уреди извор]

 1. Цар Едип
 2. Калевала
 3. Селанска буна
 4. Нечиста крв
 5. Замок
 6. За кого бијат камбаните
 7. Доктор Живаго
 8. Белата долина
 9. Скакулци

Писатели[уреди извор]

 1. Алфред Тенисон
 2. Данте Габриел Росети
 3. Алгернон Чарлс Свинберн
 4. Субрамања Бхарати
 5. Овидиј
 6. Џејмс Макферсон
 7. Филипо Томазо Маринети
 8. Велимир Хлебников
 9. Габриел Марсел
 10. Тристан Цара
 11. Јуре Каштелан
 12. Андреј Бели
 13. Вјачеслав Иванов
 14. Љиљана Дирјан
 15. Иван Карадак
 16. Трајан Петревски
 17. Оливера Ќорвезировска
 18. Карл Мај
 19. Џон Апдајк
 20. Езра Паунд
 21. Перо Зубац
 22. Џорџ Вудкок
 23. Кензабуро Ое‏‎
 24. Жозе Сарамаго
 25. Алиса Манро

Историја[уреди извор]

 1. Колонизација на североисточна Америка
 2. Колонизација на Јужна Америка
 3. Англиска граѓанска војна
 4. Француско-пруска војна
 5. Колонијализација на Африка
 6. Истражување на вселената
 7. Авганистанско-советска војна
 8. Хан (династија)
 9. Танг (династија)
 10. Сунг (династија)
 11. Јуен (династија)
 12. Чинг (династија)

Политика[уреди извор]

 1. Неутралност
 2. Еднопартиски систем
 3. Религиозен фундаментализам
 4. Хиерархија
 5. Култ на личноста

Човечки теми[уреди извор]

 1. Семејна лоза
 2. Контрола на раѓање
 3. Јадрено семејство
 4. Инцест
 5. Супериорност
 6. Табу
 7. Криминалистика

Меѓународни теми[уреди извор]

 1. АНЗУС
 2. АСЕАН
 3. ЦЕФТА
 4. Кубанска криза
 5. Антиглобализација

Наслов[уреди извор]

Религија[уреди извор]

 1. јудаизмот
  1. Центар за еврејската христијанска разбирање и соработка (en)
  2. Ден да го фалат (en)
 2. Бахаизам
  1. Баб
  2. Бахаула
 3. Ислам
  1. Али
  2. Омар
 4. Вуду
 5. Зурванизам

Митологија[уреди извор]

 1. Сатурн (митологија)
 2. Ехидна
 3. Термес
 4. Змејови во грчката митологија
 5. Аргонаути
 6. Јасон
 7. Циклопи
 8. Ехидна (митологија)
 9. Егерија
 10. Марс (митологија)
 11. Реја Силвија
 12. Купидон
 13. Јапет (митологија)
 14. Јунона
 15. Ванхајм
 16. Один
 17. Електра
 18. Валхала
 19. Летечки килим
 20. Џин (дух)
 21. Хамса
 22. Неда (митологија)
 23. Ариман
 24. Варуна
 25. Кинеска митологија
 26. Јапонска митологија
 27. Стикс

Уметност и култура[уреди извор]

 1. Македонска култура
  1. Македонски народни умотворби од Марко Цепенков
 2. Правци во уметноста

Филмска уметност[уреди извор]

 1. Брус Вилис
 2. Даниел Деј Луис
 3. Харисон Форд
 4. Мартин Скорсезе
 5. Френсис Форд Копола
 6. Акира Куросава
 7. Брајан де Палма
 8. Роберт Мичам
 9. Мерлин Монро
 10. Ален Делон
 11. Бил Мјури
 12. Исак де Банкол

Игри на среќа[уреди извор]

 1. Обложување
 2. Го
 3. Билијард
 4. Дама
 5. Табла

Музичка уметност[уреди извор]

 1. Класична музика
  1. Ораториум
  2. Ноктурно
 2. Традиционална музика
  1. Индиска класична музика

Забавна музика и изведувачи[уреди извор]

 1. Џез
  1. Реј Чарлс
  2. Б. Б. Кинг
 2. Поп музика
  1. Скорпионс
 3. Соул
  1. Џејмс Браун
  2. Арета Френклин
  3. Нил Јанг
 4. Рап
  1. Бисти Бојс
  2. Ву-Танг Клан
 5. Рокенрол
  1. Д Ху
 6. Електронска музика
  1. Дафт Панк

Музички инструменти[уреди извор]

 1. Кастањети
 2. Тарабука
 3. Вибрафон

Медиуми[уреди извор]

 1. Бродвеј
 2. Но

Наука[уреди извор]

Биологија[уреди извор]

 1. Амитоза
 2. Генотип
 3. Наследување
 4. Метаморфоза
 5. Регенерација
 6. Гаструлација

Биолошки материјали[уреди извор]

 1. Генетичка информација

Животински свет[уреди извор]

 1. Лисица
 2. Двогрба камила
 3. Сокол
 4. Клен
 5. Белвица
 6. Корморан
 7. Опосум
 8. Сабјозаба мачка
 9. Јужна слоновска фока
 10. Морска крава
 11. Колибри
 12. Безлетни птици
 13. Полжав
 14. Бизон
 15. Фока

Растителен свет[уреди извор]

 1. Далија
 2. Азалеја
 3. Здравец
 4. Гербер
 5. Гарденија
 6. Невен
 7. Хибискус
 8. Лилјан
 9. Петунија
 10. Јаглика
 11. Планинско ѕвонче
 12. Ружа
 13. Шафран
 14. Љубичица

Анатомија на цицачите[уреди извор]

 1. Плунковнa жлездa
 2. Бронхиола
 3. Систем за излачување
  1. Бубрег
   1. Бубрежна кора
   2. Бубрежна срцевина
   3. Бубрежно легенче
  2. Мочовод
  3. Мочно ќесе
  4. Мочен канал
  5. Урина
 4. Кожен систем
  1. Кожа
  2. Жлезди на кожата
  3. Рожести творби на кожата
 5. Систем за движење
  1. Скелетен систем
   1. Коска
   2. Зглоб
   3. Скелет
  2. Мускулен систем
   1. Мускул
 6. Регулаторни системи
  1. Нервен систем
   1. Неврон
   2. Нерв
   3. Синапса
   4. Нервен пат
    1. Рецептор
    2. Аферентен нервен пат
    3. Нервен центар
     1. Черепен мозок
     2. ’Рбетен мозок
    4. Еферентен нервен пат
    5. Ефектор
   5. Вегетативен нервен систем
    1. Симпатичен нервен систем
    2. Парасимпатичен нервен систем
   6. Сензорен систем
    1. Систем за слушање
    2. Систем за вид
    3. Систем за мирис
    4. Систем за вкус
    5. Соматско-сензорен систем
     1. Мајснерово телце
     2. Пачиниево телце
     3. Руфиниево телце
     4. Краусеово телце
 7. Циркулаторен систем
  1. Лимфни садови
  2. Лимфоидни органи
 8. Репродуктивен систем
  1. Машки репродуктивен систем
   1. Натсеменик
   2. Куперова жлезда
  2. Женски репродуктивен систем
   1. Плодница (матка)
   2. Мали усни
   3. Големи усни
   4. Бартолиниева жлезда

Биолошки процеси[уреди извор]

 1. Развиток

Хемија[уреди извор]

 1. Сулфур триоксид
 2. Сулфурна киселина
 3. Суспензија
 4. Катјон
 5. Анјон
 6. Азот диоксид
 7. Бромоводородна киселина
 8. Сулфуроводородна киселина
 9. Смарагд
 10. Сафир
 11. Боксит

Екологија[уреди извор]

 1. Екологија
 2. Вид (биологија)
  1. Загрозени видови
 3. Екосистем
  1. Биотоп
  2. Биоценоза
  3. Метаболизам на екосистемот
 4. Еколошки фактори
  1. Биотички фактори
  2. Абиотички фактори
  3. Антропогени фактори
 5. Еколошка ниша
 6. Еколошка валенца
  1. Температурна валенца
 7. Еколошка интеграција
 8. Животна средина
  1. Копнена средина
  2. Водена средина
 9. Еколошка физиологија

Електромагнетика[уреди извор]

 1. Електрично поле
 2. Магнетостатика
 3. Динамичка теорија на електромагнетното поле

Геологија[уреди извор]

 1. Кремен
 2. Варовник
 3. Земја (геологија)

Медицина[уреди извор]

 1. Дизентерија
 2. Срцева болест
 3. Висок притисок
 4. Грип
 5. Рак на бели дробови
 6. Маларија
 7. Неухранетост
 8. Дебелост
 9. Слепост
 10. Душевна болест
 11. Глувост

Метеoрологија[уреди извор]

 1. Град

Физика[уреди извор]

 1. Физика
 2. Атом
  1. Електрон
  2. Неутрон
  3. Протон
 3. Енергија
  1. Електромагнетно зрачење
   1. Радио
   2. Инфрацрвена светлина
   3. Видлива светлина
    1. Спектар
    2. Црна
    3. Бела
    4. Црвена
    5. Жолта
    6. Зелена
    7. Сина
   4. Ултравиолетова светлина
   5. Гама-зраци
 4. Изотоп
 5. Молекула
 6. Светлина
 7. Основни заемодејства
  1. Гравитација
  2. Електромагнетизам
  3. Слаба нуклеарна сила
  4. Јака нуклеарна сила
 8. Забрзување
 9. Сила
 10. Маса
 11. Брзина
 12. Време
 13. Тежина
 14. Квантна механика
 15. Теорија на релативност

Науки за човекот[уреди извор]

 1. Антропологија
 2. Образование
  1. Универзитет
 3. Човек
 4. Психологија
 5. Социологија

Ресурси[уреди извор]

 1. Минерал
 2. Дијамант
 3. Сол
 4. Нафта
 5. Гас
 6. Јаглен

SI единици и други[уреди извор]

 1. Ампер

Календари и одбележување на времето[уреди извор]

 1. Календар
 2. Ден
  1. Грегоријански календар
   1. Алгоритам за ден од неделата
   2. Пресметување на датумот на Велигден
   3. Преодна година
 3. Месец
 4. Часовен појас
  1. Летно време
 5. Година
 6. Месеци во годината

Јазик[уреди извор]

 1. Валонски јазик
 2. Тајландски јазик
 3. Луксембуршки јазик
 4. Реторомански јазик
 5. Ладино
 6. Јидиш
 7. Сумерски јазик
 8. Букмол
 9. Нинорск
 10. Албански јазик
 11. Англиски јазик

Македонски јазик[уреди извор]

 1. Подмет во македонскиот јазик
 2. Лексикографија на македонскиот јазик‏‎
 3. Преднонепчена приближна согласка‏‎
 4. Стилистика на македонскиот јазик
 5. Модални зборови во македонскиот јазик‏‎
 6. Лексикологија на македонскиот јазик
 7. Извици во македонскиот јазик‏‎
 8. Фактори за дијалектната диференцијација на македонскиот јазик
 9. Основни македонски дијалектни групи
 10. Проста реченица во македонскиот јазик‏‎
 11. Прирок во македонскиот јазик‏
 12. Образување на глаголите во македонскиот јазик
 13. Класификација на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 14. Категорија преодност на глаголите во македонскиот јазик
 15. Категорија начин на глаголите во македонскиот јазик
 16. Категорија лице на глаголите во македонскиот јазик‏
 17. Категорија залог на глаголите во македонскиот јазик
 18. Категорија време на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 19. Категорија вид на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 20. Категории род и број на глаголите во македонскиот јазик‏‎
 21. Зборовни групи во македонскиот јазик
 22. Гласовни промени во македонскиот јазик
 23. Акцентски целости во македонскиот јазик
 24. Безвучна венечна избувна согласка‏‎
 25. Целни зависносложени реченици во македонскиот јазик‏‎‎
 26. Условни зависносложени реченици во македонскиот јазик‎
 27. Уметничколитературен стил‎
 28. Типови лексички значења на зборовите во македонскиот јазик‎
 29. Степенување на придавки во македонскиот јазик
 30. Согласување меѓу подметот и прирокот во македонскиот јазик
 31. Речнички состав на македонскиот јазик
 32. Речник на македонскиот јазик
 33. Реченични соодветници во македонскиот јазик‏
 34. Редот на дел-речениците во сложената реченица во македонскиот јазик
 35. Разговорен стил на македонскиот јазик‏‎
 36. Публицистички стил на македонскиот јазик‏
 37. Причински зависносложени реченици во македонскиот јазик‏
 38. Прилошки определби во македонскиот јазик‏
 39. Последични зависносложени реченици во македонскиот јазик
 40. Основни типови реченици во македонскиот јазик‏
 41. Односот меѓу глаголските дејства во сложените реченици во македонскиот јазик
 42. Односни зависносложени реченици во македонскиот јазик
 43. Образување на придавките во македонскиот јазик
 44. Негација на реченицата во македонскиот јазик‏‎
 45. Начински зависносложени реченици во македонскиот јазик
 46. Научен стил на македонскиот јазик‏‎
 47. Модална карактеристика на реченицата во македонскиот јазик
 48. Лингвистички реченици во македонскиот јазик‏‎
 49. Лексика според форма и сфера на употреба во македонскиот јазик
 50. Лексика според процесот на обновување во македонскиот јазик
 51. Исказни зависносложени реченици во македонскиот јазик‏‎
 52. Заеднички карактеристики кај одделни видови сложени реченици во македонскиот јазик
 53. Зависносложени реченици во македонскиот јазик
 54. Допусни зависносложени реченици во македонскиот јазик‏‎
 55. Директен и индиректен говор во македонскиот јазик‏‎
 56. Граматичка структура на реченицата во македонскиот јазик‏‎
 57. Гласовен систем на македонскиот јазик
 58. Временски зависносложени реченици во македонскиот јазик‏
 59. Видови предмети во македонскиот јазик
 60. Безлична реченица во македонскиот јазик‏‎
 61. Атрибут во македонскиот јазик‏‎
 62. Акцентски целости во клитики во македонскиот јазик‏‎
 63. Активни и пасивни реченици во македонскиот јазик‏‎
 64. Административен стил на македонскиот јазик‏‎
 65. Звучна усненозаднонепчена приближна согласка‏‎
 66. Звучна усненозабна струјна согласка‏‎
 67. Звучна заднонепчена избувна согласка‏
 68. Звучна двоуснена избувна согласка‏‎
 69. Звучна венечна шушкава согласка‏‎
 70. Звучна венечна избувна согласка‏‎
 71. Безвучна венечна шушкава согласка

Архитектура[уреди извор]

 1. Архитектура
 2. Свод
 3. Мост
 4. Канал
 5. Брана
 6. Петробарок
 7. Купола
 8. Шајка
 9. Кула

Математика[уреди извор]

 1. Математика
 2. Алгебра
  1. Аритметичка прогресија
  2. Геометриска прогресија
 3. Извод на функција
 4. Аксиома
 5. Диференцијално сметање
  1. Интеграција
  2. Диференцијација
 6. Геометрија
  1. Круг
   1. Пи
  2. Квадрат
  3. Триаголник
 7. Теорија на групите
 8. Математичка логика
 9. Математички доказ
  1. Доказ со дедукција
  2. Доказ со индукција
  3. Доказ со контрадикција
 10. Број
  1. Природен број
  2. Цел број
  3. Рационален број
  4. Ирационален број
  5. Реален број
  6. Комплексен број
  7. Прост број
 1. Бесконечност
 2. Множество
 3. Статистика
 4. Тригонометрија

Војска[уреди извор]

 1. Морнарица
 2. Воздухопловство
 3. Началник
 4. Полковник
 5. Воздухопловство
 6. Воен оркестар
 7. Гарда
 8. Мајор
 9. Маршал
 10. Чиновник

Спорт[уреди извор]

 1. Скијање
 2. Стрелаштво
 3. Рагби
 4. Борење
 5. Мечување
 6. Хокеј на трева
 7. Веслање
 8. Боб
 9. Нордиско скијање
 10. Нордиска комбинација
 11. Бадминтон
 12. Регата
 13. Едрење
 14. Рели
 15. Рели Париз-Дакар

Технологија[уреди извор]

Сметачи[уреди извор]

 1. Сметач
  1. Процесор
  2. РАМ Меморија
  3. РОМ Меморија
  4. Матична плоча
  5. Тврд диск
  6. Boot loader
 2. Вештачка интелигенција
 3. Информатика
  1. Алгоритми
 4. Оперативен систем
  1. Микрософт Виндоус
  2. Mac OS
  3. Линукс
  4. Јуникс
 5. Програмски јазик
  1. Ц
  2. Java
  3. Паскал
  4. PHP
 6. Софтвер
 7. Кориснички интерфејс
  1. Глушец
  2. Тастатура
  3. Монитор

Секојдневна технологија[уреди извор]

 1. Ковање на пари
 2. Мотор со внатрешно согорување
 3. Инженерство
 4. Оган
 5. Коса рамнина
 6. Лост
 7. Металургија
 8. Печатење
 9. Чекрк
 10. Шраф
 11. Парна машина
 12. Клин
 13. Тркало
 14. Навртка

Комуникација[уреди извор]

 1. Буква
  1. Кинеска азбука
  2. Македонска азбука
  3. Кирилица
  4. Грчка азбука
  5. Латиница
  6. Писменост
 2. Информација
 3. Интернет
  1. Електронско писмо
  2. Интернет протокол
  3. ТЦП
  4. WWW
   1. Интернет прелистувач
    1. Опера (интернет прелистувач)
    2. Мозила Фајрфокс
    3. Интерет Експлорер
    4. Гугл Хром
  5. ХТТП
  6. ХТМЛ
  7. Вики
  8. Мрежно место
  9. Мрежна страница
  10. Блог
  11. RSS
 4. Новинарство
  1. Весник
  2. Масовни медиуми
  3. Радио
 5. Железница
 6. Телеграф
 7. Телефон
  1. Мобилен телефон
 8. Телевизија
 9. Пишување

Електрицитет[уреди извор]

 1. Обновливи извори на енергија
  1. Сончева енергија
  2. Хидроенергија
  3. Ветерна енергија
  4. Бранова енергија
  5. Биоенергија
 2. Необновливи извори на енергија
  1. Јаглен
  2. Гас
  3. Нафта
  4. Нуклеарна енергија

Електроника[уреди извор]

 1. Електроника
  1. Напон
  2. Струја
  3. Полнеж
  4. Фреквенција
  5. Фаза
  6. Отпор
  7. Реактивност
  8. Индукција
  9. Капацитет
  10. Засилување
 2. Делови
  1. Транзистор
  2. Диода
  3. Отпорник
  4. Кондензатор
  5. Трансформатор
  6. Индуктивитет

Материјали[уреди извор]

 1. Стакло
 2. Хартија
 3. Пластика

Превоз[уреди извор]

 1. Фијакер
 2. Танкер
 3. Реморкер

Оружја[уреди извор]

 1. Оружје
 2. Секира
 3. Експлозив
 4. Ладно оружје
 5. Огнено оружје
 6. Барут
 7. Автоматска пушка
 8. Боречки вештини (т.е. човечко тело како оружје)
 9. Атомска бомба
 10. Меч
 11. Тенк
 12. Топ
 13. Пиштол
 14. Револвер

Катастрофи[уреди извор]

 1. Лавина
 2. Земјотрес
 3. Поплава
 4. Ураган
 5. Нуклеарно топење
 6. Цунами

Философија[уреди извор]

 1. Философија
 2. Западна философија
 3. Источна философија
 4. Научен метод
 5. Убавина
 6. Етика
 7. Постоење
 8. Искуство
 9. Знаење
 10. Морал
 11. Логика
 12. Вистина

Економија[уреди извор]

 1. Економија
 2. Пари
 3. Понуда и побарувачка
 4. Слободен пазар
 5. Капитал
 6. Микроекономија
 7. Макроекономија
 8. Европска асоцијација за слободна трговија
 9. Хартии од вредност
 10. Банки
 11. Меѓународна економија
  1. Апсолутна предност
  2. Компаративна предност
  3. Ембарго
  4. Увоз
  5. Извоз
  6. Хекшер-Олинова теорема
  7. Леонтиев парадокс
  8. Трговски бариери
  9. Протекционизам
  10. Рестрикционизам
  11. Увозни квоти
  12. Царинa
  13. Меѓународна трговија
  14. Меѓународни финансии
  15. Субвенции
  16. Дампинг
  17. Трговска политика
 12. Монетарна политика
 13. Фискална политика
 14. Берза
 15. Ревизија
 16. Данок на додадена вредност
 17. Девизни резерви
 18. Инвестиции
 19. Опортунитетни трошоци
 20. Трошоци
 21. Пазарна економија
 22. Претприемништво
 23. Монопол
 24. Олигопол
 25. Макроекономска политика
 26. Бруто општествен производ (БОП)
 27. Бруто домашен производ (БДП)
 28. Ресурси
 29. Совршена конкуренција
 30. Штедење
 31. Потрошувачка
 32. Инфлација
 33. Невработеност
 34. Дефлација
 35. Хиперинфлација
 36. Ануитет
 37. Девизен курс
 38. Претпријатие
 39. Плата
 40. Амортизација
 41. Сметководство
 42. Финансии
 43. Пазар
 44. Варијабилни трошоци
 45. Фактори на производство
 46. Депрецијација
 47. Рецесија
 48. Применета економија
 49. Стопански систем
 50. Пазарен систем
 51. Банкарство
 52. Фискална година
 53. Данок

Википедија[уреди извор]

 1. Википедија:Појаснување