Калевала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калевала  
Kalevala1.jpg
Калевала. Фински национален еп составен од . Прво издание, 1835.
АвторЕлијас Лонрут
Наслов на
оригиналот
Kalewalа
ПреведувачЏон Адисон Портер, Џон Мартин Крафорд , Вилјам Форсел Кирби, Францис Педбоди Магоун, Еино Фриберг и Кеијт Босли
ЗемјаГолемо Војводство Финска, денес Финска
Јазикфински; преведен на многу јазици
Жанр(ови)Епска поезија, Национален еп
ИздавачЈ.Ц Френцкел ја Поика и други
СтранициСтара Калевала: том 1, 208 стр; том 2, 33 4стр
Нова Калевала: ~500 стр.

Калевала (фински: Kalevala) — епска поема, која Финецот Елијас Лонрут ја составил во 19 век врз основа на фолклорот на Финска и Карелија.[1]

Првото издание е од 1835 година, второто, проширеното и денес познато е 1849 година.[2]

„Калевала“ одиграла силното влијание, кое придонесло за националното будење, кое довело до остварување на независност на Финска и ослободување од Русија во 1917 година.[3]

Поемата се состои од 22.795 строфи, разделени во 50 руни (глави). Насловот „Калевала“ може да се разгледа како „Земјата на Калева“.[4]

Делото било главен извор на инспирација за композиторот Јан Сибелиус, како и за многу современи фински музички групи како Аморфис и Тенхи.[5],[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]