Лавина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Лавина е снежна маса што се лизга од високите планини. Лавина се движи брзо и со голема сила зголемувајќи се до огромни размери и рушејќи и уништувајќи се пред себе. Лавина се случува кога дел од снегот ќе го надмине својот критичен праг на триење при што ќе се лизне подолу каде што влијае врз понатамошен снежен талог што придонесува кон продолжувањето на овој процес. Лавина може да стигни брзина од 100 км/ч и често предизвикува смрт кај оние личности во нејзиниот пат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Смртоносен случаи на лавина во РМ