Делови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Електричен елемент)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делови
град
ДржаваХрватска
ЖупанијаКопривничко-крижевска
Население (2011)
 • Вкупно250,000
 (општина)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Делови е населено место во составот на општината Новиград Подравски во Копривничко-крижевска жупанија, Република Хрварска.

Историја[уреди | уреди извор]

До територијална реорганизација во Хрватска, местото се наоѓало во состав на старата општина Копривница.

Население[уреди | уреди извор]

На пописот на населението во 2011 година, во Делови имало 250 илјади жители.[1]

Попис 1991 г.
Хрвати
  
96,71
Југословени
  
2,30
Срби
  
0,98
вкупно: 304

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис становништва 2011“. Државни завод за статистику РХ. Посетено на 15 мај 2017.