Жан Мореас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жан Мореас (роден на 15 април 1856, починал на 31 март 1910 година) — грчки поет, есеист и уметнички критичар што пишувал претежно на француски јазик, но и на грчки во време на неговата младост.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Мореас бил роден во истакнато атинско семејство. Неговите предци вклучувале двајца добро познати мажи од Грчката војна за независност. Тоа се Јоанис Пападијамантопулос, кој бил роден во Коринт, но со епирско потекло и неговиот голем вујко Јаковос Томбазис, од Хидра, кој станал еден од првите адмирали на грчката морнарица.[2] Таткото на Мореас бил Адамантиос Пападијамантопулос од Патра; судија, научник и поет.[3]

Мореас во април 1895 година издание на Букмен (Њу Јорк)

Мореас добил француско образование и отишол во Париз во 1875 година да студира право на Универзитетот во Париз. Додека бил во Франција, тој почнал да се дружи во книжевните кругови и се запознал со Les Hydropathes. Група француски писатели во која биле Алфонс Але, Шарл Крос, Ги де Мопасан и Леон Блој. Тој бил познаник и со грчкиот уметник Деметриос Галанис и со романскиот поет Јон Минулеску.

Мореас починал во Париз, Франција, на 31 март 1910 година.

Работи[уреди | уреди извор]

Мореас објавил поезија во своите изданија Lutèce и Le Chat noir, и ги собрал своите песни во две изданија, Les Syrtes („На бреговите на песокот“) и Cantilènes, кои биле под силно влијание на Пол Верлен.

Тој првично бил практичар на стилот на симболизмот и го напишал Симболистичкиот манифест (1886), кој го објавил во весникот Le Figaro. Тој се сметал за еден од најважните симболистички поети до почетокот на 1890-тите.

Во 1891 година, кога симболизмот станал поврзан со анархизмот, тој го објавил Le Pèlerin passionné, кој ги отфрлил северноевропските и германските влијанија. Како што се романтизмот и некои гледишта на симболизмот, во корист на староримските и старогрчките влијанија. Ова дело помогнало да се започне École Romane, чија естетика му помогнала на Чарлс Маурас во идеологијата неопходна за екстремно десничарската филозофија Action Française.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Τρυγόνες καί Έχιδνες – Vipers and Turtledoves (1873).
  2. Raynaud 1929.
  3. Adamson 2007; Rees 1992; Tiryakian 2009; Hammerton 1975.