Крајна десница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Крајна десница, екстремна десница, радикалната десница или ултрадесницата се изрази кои се користат за означување на крајниот десен спектар на политички идеологии. Екстремно десничарската политика честопати вклучува супремизам - верување дека супериорноста и инфериорноста се вродени реалности помеѓу поединци и групи, како и целосно отфрлање на концептот на социјална еднаквост како норма.[1] Крајната десница често ја поддржува политиката на сегрегација, односно одвојувањето на групите за кои смета дека се супериорни во однос на групите за кои сметаат дека се инфериорни.[1] Крајно десничарската политика често вклучува авторитаризам, нативизам, расизам и ксенофобија.[2]

Идеологии најчесто поврзани со крајната десница се фашизам, нацизам и други ултранационалистички, екстремни религиозни или реакционерни идеологии.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Merkl & Weinberg 1999.
  2. Hilliard & Keith 1999.
  3. Griffin 2005.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Griffin, Roger (2005). Fascism, Totalitarianism and Political Religion (Totalitarian Movements and Political Religions). Routledge 1 edition. ISBN 978-0415375504.CS1-одржување: ref=harv (link)
  • Hilliard, Robert L.; Keith, Michael C. (1999). Waves of Rancor: Tuning in the Radical Right. New York: M. E. Sharpe Inc.CS1-одржување: ref=harv (link)
  • Merkl, Peter H.; Weinberg, Leonard (1999). Right-wing Extremism in the Twenty-first Century. London, England, UK; Portland, Oregon, USA: M. E. Sharpe Inc.CS1-одржување: ref=harv (link)