Прејди на содржината

Мортадела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италиjанска мортадела

Мортадела (итал. mortadella) е дебела, заоблена, варена колбасица, го создале во Болоња во Италија. Оваа колбасица се прави од мешавина на свинско и телешко месо, сланина од различни зачини кои даваат спесифичен вкус. Понекогаш во колбасицата се додаваат состојки како што се чварки и др. Колбасицата се сече на тенки делови. Направена е во градот Болоња, покраината Емилија-Ромања. Денес е популарна во исхраната ширум Европа.