Свинско месо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прасе на ражен

Свинското месо е месо од свињи, обично заклани меѓу 6 месеци и една година старост. Најпопуларно месо во светот, се консумира свежо во разни големини и преработено, вклучувајќи ги кременадлите и колбасите или чадено за шунка, сланина, сушени колбаси или други продукти. Затоа што свињите можат да се заразени со паразитската болест трихиноза, свежото свинско месо мора да се вари до температура од 71°C за да се уништи паразитот. Свинското месо е забрането со религиозни закони на исламот и на јудаизамот.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 181