Еша Лигорио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еша Лигорио
Лични информации
Спорт

Еша Лигорио Ѓуровиќ (Дубровник, 15 април 1933 - Белград, 2 април 2014) била југословенски пливач, повеќекратен национален шампион во пливање во слободен стил и грбно и првиот натпреварувач што и донел медал на Југославија во меѓународниот пливачки натпревар, освојувајќи бронзен медал, во 1954 година на Европското првенство во Торино.

Биографија[уреди | уреди извор]

Еша Лигорио е родена на 15 април 1933 година во Дубровник. Почнала да тренира пливање во пливачкиот клуб Југ од Дубровник, за кој подоцна се натпреварувала.[1] Таа беше долгогодишен повеќекратен државен шампион и рекордер во пливање во слободен стил и грбно.[2] [3]

Најголемиот успех во кариерата го постигнаla во 1954 година на Европското првенство во Торино, каде што освоилa бронза на 400 метри слободно, со што станала првата личност што и донела медал на Југославија на меѓународен пливачки натпревар. Во трката на 100 метри грбно, таа го освила четвртото место со само шест стотинки зад третопласираната Пет Симонс од Велика Британија.[4] Таа година ја доби наградата за спортист на годината по избор на списанието Спортске новости, тогаш најважната спортска награда во Југославија.

Набргу потоа Лигорио се омажила за Радивоје Ѓуровиќ, бизнисмен од Белград и еден од менаџерите на „Генекс“, со кој добила две ќерки и ставила крај на спортската кариера. Семејството некое време живеело во Западна Германија, а подоцна трајно се преселило во Белград.[5]

Еша Лигорио починала на 2 април 2014 година во Белград. Веста за нејзината смрт ја пренесоа медиумите од целиот регион.[5]

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Спортистка на годината била избрана според Sports News 1954[6]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Povjest kluba“. Архивирано од изворникот на 02. 09. 2018. Посетено на 28. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  2. „Vremeplov Pressinga: Sport prije pola stoljeća − rujan 1952“. Слободна Далмација. Посетено на 28. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. Њавро, Борис (6. 3. 2012). „Još malo sportskih sjećanja gospara Kreša…“. DuList. Посетено на 28. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. „Championnats d'Europe - Résultats Femmes 1954“. -{LesSports.info}- (француском). Посетено на 28. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. 5,0 5,1 Ц., И. (4. 4. 2014). „Умрла прва пливачица која је освојила медаљу за Југославију“. Политика. Посетено на 28. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  6. „Zlatna lista SN-a“. Хрватски збор спортских новинара. Посетено на 28. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]