Прејди на содржината

Европско првенство во водени спортови

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европското првенство во водени спортови е раководено од страна на Европската пливачка федерација (ЛЕН), раководното тело за водени спортови во Европа. Од 1999, првенството содржи четири пливачки дисциплини: пливање (долг курс/50м базен), скокови во вода, синхронизирано пливање и далечинско пливање. Од 2000, првенството се одржува на секои две парни години.

Првенствата генерално се одржуваат во период од две недели во средината или кон крајот на летото; а во годините кога се одржуваат Олимписките игри се одржуваат на пролет.

Пливачкиот дел од првенствата се смета како еден од првите пливачки натпреварувања во светот.

Белешка: ЛЕН исто така одржува Европско првенство во 25 метарски базени, кое е посебно и е одвоено (типично се одржува кон почетокот на декември).

Локации[уреди | уреди извор]

Првото Европско првенство во водени спортови било одржано во 1926 година, и вклучувало ватерполо сè до 1999 година кога ватерполото се одвоило и почнало да се одржува Европско првенство во ватерполо. Од 1999 година, Светските првенства се одржуваат во непарните години, а Европските првенства во парните години. Жените за првпат добиле можност да се натпреваруваат во 1927 година.[1]

Година Град домаќин Држава Датум
1926 Будимпешта  Унгарија 18–22 август
1927 Болоња  Италија 31 август–4 септември
1931 Париз  Франција 23–30 август
1934 Магдебург  Германија 12–19 август
1938 Лондон  Обединето Кралство 6–13 август
1947 Монте Карло  Монако 10–14 септември
1950 Виена  Австрија 20–27 август
1954 Торино  Италија 31 август–5 септември
1958 Будимпешта  Унгарија 31 август–6 септември
1962 Лајпциг  Источна Германија 18–25 август
1966 Утрехт  Холандија 20–27 август
1970 Барселона  Шпанија 5–13 септември
1974 Амстердам
Виена
 Холандија
 Австрија
18–25 август
1977 Јенчепинг  Шведска 14–21 август
1981 Сплит  Југославија 4–12 септември
1983 Рим  Италија 22–27 август
1985 Осло
Софија
 Норвешка
 Бугарија
4–11 август
1987 Стразбур  Франција 16–23 август
1989 Бон  Западна Германија 15–20 август
1991 Атина  Грција 18–25 август
1993 Шефилд  Обединето Кралство 3–8 август
1995 Виена  Австрија 22–27 август
1997 Севиља  Шпанија 19–24 август
1999 Истанбул  Турција 26 јули–1 август
2000 Хелсинки  Финска 3–9 јули
2002 Берлин  Германија 29 јули–4 август
2004 Мадрид  Шпанија 5–16 мај
2006 Будимпешта  Унгарија 26 јули–6 август
2008 Ајндховен  Холандија 13–24 март
2010 Будимпешта  Унгарија 4–15 август
2012 Дебрецин
Ајндховен
 Унгарија
 Холандија
15–27 мај
2014 Берлин  Германија

Табела на медали (1926–2012)[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Германија 148 139 102 389
2  Источна Германија 143 116 68 327
3  Русија 136 82 56 274
4  СССР 97 87 80 264
5  Унгарија 91 81 57 229
6  Франција 72 79 67 218
7  Италија 68 83 114 265
8  Холандија 64 78 76 218
9  Обединето Кралство 53 63 89 205
10  Шведска 51 68 62 181
11  Западна Германија 41 33 49 123
12  Украина 38 40 49 127
13  Шпанија 27 40 34 101
14  Данска 21 12 27 60
15  Полска 16 13 19 48
16  Австрија 12 16 16 44
17  Финска 12 6 8 26
18  Романија 8 23 32 63
19  Норвешка 6 6 5 17
20  Белгија 5 5 13 23
21  Белорусија 4 7 14 25
22  Ирска 4 6 0 10
23  Словачка 3 10 2 15
24  Грција 3 5 17 25
25  Швајцарија 3 5 15 19
26  Чешка 3 1 15 19
27  Југославија 2 14 13 29
28  Хрватска 2 7 6 15
29  Чехословачка 2 4 11 17
30  Словенија 2 4 7 13
31  Бугарија 2 3 9 14
32  Србија 2 0 0 2
33  Израел 1 2 8 11
34  Литванија 0 2 2 4
35  Естонија 0 1 0 1
 Фарски Острови 0 1 0 1
 Сојузна Република Југославија 0 1 0 1
 Португалија 0 1 0 1
39  Турција 0 0 1 1
Вкупно 1142 1144 1143 3429

Белешка: Табелата ги вклучува медалите освоени во пливање (од 1926), скокови во вода (од 1926), синхронизирано пливање (од 1974), далечинско пливање (од 1993) и ватерполо од 1926 сè до 1997 година. Од 1999 ватерполото се одвоило од Европското првенство и бил создаден самостоен турнир, т.н. Европско првенство во ватерполо.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Европски Првенства Архивирано на 24 јули 2011 г., 17 април 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]