Прејди на содржината

Сидни Полак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Сидни Полак

Сиднеј Ирвин Полак (1 јули 1934 - 26 мај 2008), беше американски филмски режисер, продуцент и глумец. Полак режирал повеќе од 20 филмови и 10 телевизиски емисии, глумел во преку 30 филмови или емисии и продуцирал над 44 филмови. За неговиот филм Надвор од Африка (1985), Полак ја освоил наградата Оскар за најдобар режисер и најдобар филм . Тој исто така бил номиниран за Оскар за најдобра режија за Тие пукаат во коњи, нели? (1969) и „Тутси“ Tootsie (1982).

Некои од неговите други најпознати дела се Џеремаја Џонсон (1972), Начинот на кој бевме (1973), Три дена на кондорот (1975) и Отсуство на злобата (1981). Неговите последователни филмови се Хавана (1990), Фирмата (1993), Толкувачот (2005), а тој продуцирал и глумел во Мајкл Клејтон (2007). Полак, исто така, се појавил во холивудската мистерија на Роберт Алтман, Играчот (1992), драмата за врски на Вуди Ален , Мажи и жени (1993), и еротската психолошка драма на Стенли Кјубрик , Очи широко затворени (1999).

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Полак е роден во Лафајет, Индијана, во семејство на руско-еврејски имигранти, син на Ребека Милер и Дејвид Полак, полупрофесионален боксер и фармацевт. Семејството се преселило во Саут Бенд, а неговите родители се развеле кога тој бил многу млад. Неговата мајка, која страдала од алкохолизам и емоционални проблеми, починала на 37-годишна возраст, кога Полак имал 16 години.

И покрај претходните планови да посетува колеџ, а потоа и медицинско училиште, Полак ја напуштил Индијана за Њујорк Сити набргу по завршувањето на средното училиште на 17-годишна возраст. Полак студирал глума со Санфорд Мајснер во Театарската школа „Neighborhood Playhouse“ од 1952 до 1954 година, работејќи на камион за граѓа меѓу термините.

По две години армиска служба, во 1958 година, тој се вратил во Playhouse на покана на Мајснер да стане негов помошник. Во 1960 година, Џон Франкенхајмер, пријател на Полак, го замолил да дојде во Лос Анџелес за да работи како тренер за дијалог за децата глумци на првата голема слика на Франкенхајмер, Младите дивјаци . Во тоа време Полак го запознал Бурт Ланкастер, кој го охрабрил младиот глумец да се обиде да режира.

Кариера[уреди | уреди извор]

Полак играл режисер во епизодата „ The Twilight Zone “ „Неволјата со Темплтон “ во 1961 година. Но, тој го доживеа својот вистински успех на телевизија во 1960-та со режија на епизоди од серии, како што се Бегалецот и Часот на Алфред Хичкок . Откако се занимавал со ТВ, тој направил скок во филмската индустрија, со низа филмови кои го привлекоа вниманието на јавноста. Неговото филмско режисерско деби беше „Тенката нишка“ (1965). Со текот на времето, филмовите на Полак добија вкупно 48 номинации за Оскар, освојувајќи 11 Оскари. Неговата прва номинација за Оскар била за неговиот филм од 1969 година Тие пукаат во коњи, нели?, а неговиот втор во 1982 година за Тутси . За неговиот филм „ Од Африка“ од 1985 година со Мерил Стрип и Роберт Редфорд во главните улоги, Полак освои Оскар за режија и продуцент .

Во текот на кариерата, во негова режија беа номинирани 12 глумци за Оскар: Џејн Фонда, Концертен Јанг, Сузана Јорк, Барбра Стрејсенд, Пол Њуман, Мелинда Дилан, Џесика Ланг, Дастин Хофман, Тери Garr, Мерил Стрип, Клаус Марија Brandauer и Холи Хантер . Јанг и Ланге добија Оскар за нивните изведби во филмовите на Полак.

Полак продолжил да глуми во 1990-тите со појавување во филмовите како „Играчот “ на Роберт Алтман (1992) и „Очи на Стенли Кјубрик “. Wide Shut (1999), често глумејќи корумпирани или морално конфликтни фигури на моќ. Како ликовен глумец, Полак се појави во филмови како што се Граѓанска акција и Промена на патеки, како и во неговите, вклучувајќи ги Случајните срца и Толкувачот (последниот филм е и неговиот последен филм како режисер). Тој, исто така, се појави во Мажите и сопругите на Вуди Ален како њујоршки адвокат кој минува низ средовечна криза и во филмот на Роберт Земекис „ Смртта станува неа“ како лекар од итна помош. Неговата последна улога беше таткото на Патрик Демпси во романтичната комедија Made of Honor од 2008 година, која се играше во кината во моментот на неговата смрт. Тој беше редовен гостин-ѕвезда во ситкомот на NBC , Вил и Грејс, играјќи го неверниот, но љубезен татко на Вил Труман ( Ерик Мекормак), Џорџ. Покрај претходните настапи на NBC's Just Shoot Me and Mad About You, во 2007 година, Полак гостуваше во ТВ сериите на HBO The Sopranos and Entourage .

Полак ја доби првата годишна награда за исклучителен придонес во филмското производство од филмскиот фестивал во Остин на 21 октомври 2006 година. Како продуцент, тој има помогнато да се продуцираат многу филмови кои беа успешни и кај критиката и кај филмската публика, како што се „Чудесните момци пекар“, „Талентираниот господин Рипли “ и „ Мајкл Клејтон“, филм во кој глумеше и покрај Џорџ Клуни и за кој тој ја доби својата шеста номинација за Оскар, во категоријата за најдобар филм .

Со англискиот режисер Ентони Мингела формирале продукциска компанија, наречена Мираж Ентерпрајзс . Последниот филм што го продуцираа заедно, Читачот, им донесе постхумна номинација за Оскар за најдобар филм. Покрај неговите многубројни долгометражни награди и пофалби, Полак беше номиниран за пет награди „Еми“ во Primetime, освојувајќи две: една за режија во 1966 година и друга за продукција, која беше дадена четири месеци по неговата смрт во 2008 година.

Колекцијата подвижни слики на Сиднеј Полак е сместена во Филмската архива на Академијата.

Влијанија[уреди | уреди извор]

Во Анкетата на режисерите на Sight & Sound од 2002 година, Полак ги откри своите десет најдобри филмови по азбучен ред:

Семејство[уреди | уреди извор]

Братот на Полак, Берни е костимограф, продуцент и глумец.

Полак беше во брак со Клер Бредли Гризволд, поранешна негова студентка, од 1958 година до неговата смрт во 2008 година. Имаа три деца: Стивен (1959–1993), Ребека (р. 1963) и Рејчел (р. 1969). Во ноември 1993 година, Стивен почина на 34-годишна возраст во падот на мал, едномоторен авион кој го пресече далноводот и избувна во пламен во Санта Моника, Калифорнија . Клер, сопругата на Полак, почина на 28 март 2011 година на 74-годишна возраст, поради Парконсонова болест.

Смртта[уреди | уреди извор]

Загриженоста за здравјето на Полак се појави во 2007 година, кога тој се повлече од режијата на телевизискиот филм на HBO Recount, кој се емитуваше на 25 мај 2008 година. Полак почина следниот ден во својот дом во Лос Анџелес, опкружен со неговото семејство кое потврди дека ракот е причина за смртта, но одби да даде детали. Предлошка:Div flex row As executive producer

Предлошка:Div CO As producer only

Предлошка:Div flex row end 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]