Луд по тебе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луд по тебе
Податотека:MAYlogo.jpg
Насловна шпица
Создадена од Пол Рајзер
Дени Џејкобсон
Учесници Пол Рајзер
Хелен Хант
Ен Ремзи
Лејла Кензл
Џон Панков
Ричард Кајнд
Земја на потекло Flag of the United States.svg САД
Бр. на сезони 7
Бр. на епизоди 164
Продукција
Продуцент(и) Columbia Pictures Television
TriStar Television
Columbia TriStar Television
Sony Pictures Television
Времетраење 22 минути
Прикажување
Првична мрежа Flag of the United States.svg САД: NBC
Македонија Македонија: А1 телевизија
Првично прикажување 23 септември 1992 – 24 мај 1999

Луд по тебе е американски ситком емитуван на NBC телевизија од 23 септември 1992 до 24 мај 1999, комплетирајќи 7 сезони и 164 епизоди. Во главните улоги настапуваат Пол Рајзер (Пол Бакмен) и Хелен Хант (Џејми Стемпл Бакмен), штотуку венчана двојка која живее во Њујорк.

Серијата го следи секојдневниот живот на парот, сите нивни мали и големи проблеми и караници. Хуморот и дијалогот можат да се споредат со Сајнфелд, исто серија емитувана на NBC, која на хумористичен начин го покажува животот на триесетгодишните луѓе во Њујорк.

Хелен Хант и Пол Рајзер добија по 1 милион долари за последната сезона, но гледаноста се намали. Серијата доби неколку награди, меѓу кои Златен Глобус, како и пет Еми номинации за најдобра хумористична серија. Хелен Хант доби Еми награда за најдобра глумица во хумористична серија четири пати по ред (19961999)

Насловната песна "Final Frontier" („Последна граница“) е компонирана од Рајзер и Дон Вас, а оригинално испеана од Ендру Голд.

Улоги[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]