Барбра Страјсенд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барбра Страјсенд
Barbra Streisand
Страјсенд во 1995
Биографски податоци
Родено име Барбара Џоан Страјсенд
Barbara Joan Streisand
Роден(а) 24 април 1942
Бруклин, Њујорк, САД
Жанрови Поп
Занимања Пејачка, глумица, продуцентка, Режисерка
Период на активност 1957-сѐ уште
Издавачи Columbia
Мреж. место BarbraStreisand.com

Барбра Страјсенд (англиски: Barbra Straisand) (родена на 24 април 1942) е американска глумица, пејачка, композитор, режисер и продуцент. Нејзини најпознати филмови се „Смешна девојка“, „Девојката која ја сакав“, „Ѕвездата е родена“, „Јентл“ и „Огледалото има две лица“.