Читачот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Читачот
(The Reader)“
The Reader Poster.jpg
Официјален постер
Режисер Стефен Делдри
Продуцент Антони Мингела
Сидни Полак
Скот Рудин
Сценарист Дејвид Хер
Настапуваат Кејт Винслет
Ралф Финес
Дејвид Крос
Александра Марија Лара
Жанр драма
Музика Нико Мули
Дистрибутер The Weinstein Company
Премиера 10 декември 2008
Времетраење 124 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
 Германија
Јазик англиски
Буџет 32 мил. долари

Читачот англиски: The Reader е американски драмафилм на Стефен Далдри од 2008 год. Филмот е адаптација на германската истоимена новела од 1996 год, од Бербард Шлинк. Филмската адаптација беше пишувана од Дејвид Хер. Ралф Финес и Кејт Винслет беа дел од актерската екипа заедно со младиот актер Дејвид Крос. Ова беше последен филм за продуцентите Антони Мингела и Сидни Полак, и двајцата починаа пред да биде промовиран филмот. Продукцијата започна во Германија во септември 2007 година, а филмот својата американска премиера ја имаше на 10 декември 2008.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Мајк и чита на Хана после водењето љубов

Приказната се случува во поствоена Германија каде тинејџерот Мајкл Берг ќе се разболи, а помош ќе најде кај Хана, необична туѓинка што е двојно постара од него. Мајкл закрепнува од болеста и ќе тргне да ја бара Хана за да и се заблагодари. Тие двајца ќе бидат вовлечени во страстна, но тајна љубовна афера. Мајкл открива дека Хана сака да слуша додека и читаат. Додека тој нејзе и чита од "Одисеја", "Хак Фин" и "Дамата и малото куче", нивната врска се продлабочува. Сепак и покрај нивната интензивна врска, Хана еден ден мистериозно исчезнува, а Мајкл останува сам со скршено срце. Осум години подоцна, додека Мајкл е студент на правен факултет и ги следи судењата за воен криминал на нацистите, тој е изненаден кога ќе ја сретне повторно Хана, но овој пат како обвинета во случајот. Додека нејзиното минато се открива, Мајкл дознава за една голема тајна, која ќе донесе големи промени во животот на двајцата.

Актерска екипа[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Кејт Винслет Хана Шмиц
Дејвид Крос Мајкл Берг
Ралф Финес Мајкл Берг (возрасен)
Александра Марија Лара Илана Мадер
Бруно Ганц Рол
Лена Олин Роуз Мадер

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

66то издание Златен Глобус[уреди | уреди извор]

Најдобар драма филм - номиниран
Најдобра споредна актерка во драма (Кејт Винслет)– победник
Најдобро сценарио (Дејвид Хер) – номиниран
Најдобар режисер во драма (Стефен Далдри) - номиниран

81во издание Оскар[уреди | уреди извор]

Најдобар филм - номиниран
Најдобра актерка во главна улога (Кејт Винслет) - ПОБЕДНИК
Најдобар режисер (Стефен Далдри) - номиниран
Најдобро адаптирано сценарио - номиниран
Најдобра кинематографија - номиниран

Надворешни врски[уреди | уреди извор]