Сузи Кватро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сузи Кватро
Родено имеСузан Кеј Кватро
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • текстописец
 • мулти-инсртументалист
 • продуцент
 • глумица
Инструменти
 • вокал
 • бас гитара
Години на активност1964–денес
Продукциска куќа/ќи

Сузан Кеј Кватро [1] (родена на 3 јуни 1950 година) — американска рок-пејачка, мулти-инструменталистка и глумица. Таа е првата женска басистка која станала голема рок-ѕвезда.[2] :1–3

Кватро настапува во 2017 година

Во 1970-тите години, Кватро постигна низа хит-синглови кои постигнаа поголем успех во Европа и Австралија отколку во нејзината татковина. Таа достигна број 1 во Велика Британија и другите европски земји и во Австралија со нејзините синглови „ Can the Can “ (1973) и „ Devil Gate Drive “ (1974). По споредната улога како басист Водач Тускадеро во популарниот американски ситком Среќни денови, нејзиниот дует „ Stumblin 'In “ со водечкиот пејач на Smokie, Крис Норман, го достигна 4-то место во САД.

Кватро го издаде својот деби албум во 1973 година. Оттогаш, таа издаде петнаесет студиски албуми, десет компилациски албуми и еден албум во живо. Нејзините други соло хитови вклучуваат „ 48 Chrash “, „ Daytona Demon “, „The Wild One“ и „Your Mama Won't Like Me“.

Помеѓу 1973 и 1980 година, Кватро беше наградена шест пати со Браво Отос. Кватро има продадено над 50 милиони албуми [3] и продолжува да изведува во живо, низ целиот свет. Нејзиниот најнов студиски албум беше објавен во 2019 година и таа исто така продолжува да претставува нови радио програми.[4]

Раниот живот и семејството[уреди | уреди извор]

Кватро е родена и израсната во Детроит.[5] Нејзиниот дедо бил италијански имигрант во САД. Неговото презиме од „Кватроцки“ беше скратено од имиграциските власти во Кватро.[6] Семејството на Кватро живеело во Детроит кога таа се родила. Има три сестри, брат и една постара полусестра. Нејзините родители негувале уште неколку деца додека таа пораснала. Нејзиниот татко, Арт, бил полупрофесионален музичар и работел во Џенерал моторс. Нејзината мајка, Хелен, била Унгарка..

Нејзината сестра Арлен е мајка на глумицата Шерилин Фен.[7] Нејзината сестра Пети се придружила на Фани, еден од најраните женски рок бендови за да привлече национално внимание.[8] Кватро има брат, Мајкл Кватро, кој исто така е музичар.[9]

Таа на шестгодишна возраст била под влијание на Елвис Присли гледајќи го на телевизија.[1] :26 [10]

Кватро доби формален тренинг за играње класично пијано. Таа самата научи како да свири бас [11] и гитара. Нејзиниот татко и подари бас гитара година во 1964 година, која сè уште ја поседуваше во 2007 година.[10]

Во 1976 година, Катро се омажи со Лен Таки. Тие имаат две деца заедно (Лора во 1982 година и Ричард Леонард во 1984 година) и се разведоа во 1992 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Раната кариера и „Арт Кватро трио“[уреди | уреди извор]

Кватро свиреше тапани од рана возраст како дел од џез-бендот на нејзиниот татко, Арт Кватро Трио. Изворите варираат во врска со тоа дали започнала да свири во групата на седум или осумгодишна возраст, и дали инструментот што го свирел бил тапан или ударен инструмент ( бонго или конга ).[12][13] Потоа, таа се појави на локалната телевизија како танчер во серија за поп-музика.

The Pleasure Seekers and Cradle[уреди | уреди извор]

Кватро, крајно десно, се сликаше, заедно со две нејзини сестри, Пети и Арлен и Ајлин Бидлингејер (во средината), во the Pleasure Seekers, 1966 г.

Во 1964 година, откако го виде телевизиски настап на Битлси, постарата сестра на Кватро, Пети, формираше женски рок бенд наречена the Pleasure Seekers со двајца пријатели.[13] Кватро се придружи и го презеде сценското име на Сузи Соул; Пати Кватро беше познат како „Patti Pleasure“. Сузи ќе пееше и ќе свири бас во групата. Подоцна во групата се појави и друга сестра, Арлен.[12] Многу од нивните настапи беа во кабаре, каде вниманието (првично) беше насочено повеќе кон нивниот физички изглед отколку во нивната вистинска музика. Тие понекогаш мораа да носат мини-здолништа и перики за коса, за кои подоцна Кватро сметаше дека се неопходни зла во потрагата по успех. Како и да е, тие ќе станат добро познати тела во продукцијата и експлодирањето на музичката заедница во Детроит.[14]

The Pleasure Seekers снимија три синглови и објавија два од нив: „Никогаш не би помислила дека ќе ме оставиш“ / „Каков начин да умреш“ (1966) и „Светлина Љубовта“ / „Добар вид на болка“ (1968). Вториот од беше објавен од Меркур Рекордс, со кого кратко време имаа договор пред да се разделат поради разликите во мислењата во врска со нивната идна насока. Тие го сменија своето име во Cradel кон крајот на 1969 г., не подоцна откако друга сестра на Кватро, Ненси, се придружи на групата и Арлен замина по раѓањето на своето дете.[15]

A black and white photograph of Quatro and her unnamed backing band. Quatro is holding her bass guitar, standing, and wearing a black leather jacket; her three taller and long-haired male band members are standing behind her wearing dark tee shirts.
Кватро и нејзиниот придружен бенд во хотелот на холандското телевизиско шоу на АВРО, на 7 декември 1973 година (лево надесно: Лен Таки, гитара; Сузи Катро, бас гитара; Аластер Мекензи, синтисајзер; Дејв Нил, тапани)

Текстви[уреди | уреди извор]

Таа започна да пишува песни сама, а потоа соработуваше со други текстописци (како Лен Таки, Рајанон Волф и Ширли Роден), а сега уште еднаш главно пишува само песни.

Рано снимените текстови на Кватро беа намерно ограничени на албуми и Б-страните на синглови. Таа кон крајот на 1973 година, рече дека „...   Песните на албумите се многу различна приказна од сингловите. Двоминутниот комерцијален сингл не може да ми излезе од мозокот, но нема да се грижам за тоа. “ [16]

Таа опишува создавање на нова песна: „Седнување на моето пијано во мојата предна соба, запишување на насловот (секогаш прво), одбирање на мојот бас, сфаќање на жлебот, враќање назад кон пијано  ... работа на стихови, свирење електрична гитара  ... и на крај ги пишувам стиховите. Само тогаш тоа е официјално песна. Следно, се спуштам на мојата мала 8-патека, [со] да свирам сè  ... ова е верзијата за целокупната употреба на музо за да се вклучи  ... потоа во студио и одиме од таму. " :2

Личен живот[уреди | уреди извор]

Кватро се омажи за својот долгогодишен гитарист, Лен Таки, во 1976 година. Тие имаа две деца заедно (Лора во 1982 година и Ричард Леонард во 1984 година) и се разведоа во 1992 година. Пред 1993 година, Катро живееше со своите две деца во велепоседнички дом за станови во Есекс што таа и Таки ја купиле во 1980 година.

Таа се омажи за германски промотор за концерти Рајнер Хас во 1993 година. Во 2006 година, нејзината ќерка и внука повторно се преселиле во старата куќа.[1] Кон крајот на 2008 година, децата на Кватро се иселиле од куќата и таа привремено ја ставила на продажба, изјавувајќи дека има синдром на празно гнездо. Кватро продолжи да живее во Есекс и Хамбург, а понекогаш и во Детроит.[17]

Од 2011 година, таа објави музички видеа на YouTube. На 31 март 2012 година, Кватро го скрши десното колено и левиот зглоб додека се качуваше во авион во Киев, Украина, каде што изведуваше претходната ноќ. Таа мораше да го откаже настапот на музичките награди во Детроит, каде требаше да биде внесена во салата на славните во Детроит заедно со нејзините сестри, закажана за 27 април. Ова ќе беше нејзин прв настап во Америка во текот на над 30 години. Кватро исто така мораше да ги презакаже другите датуми на концертот, додека некои беа откажани.[18]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Глума
 • Среќни денови (седум епизоди, 1977-1979)
 • Миндер (една епизода, [серија 3 епизода 1] 1982)
 • Dempsey and Makepeace (една епизода, 1985)
 • Луда Куќа (една епизода, 1994)
 • Midsomer Murders (една епизода, 2007 година)
Гостинска улога
 • Одбројување (шест епизоди, 1997) [19]
 • Никогаш немој да мислиш на Buzzcocks (4 епизоди, 1999 - 2006) [20]
 • Рок школа (една епизода од серијалот две, 2006 година)
 • Верувај ми - јас сум терапевт за убавина (во октомври 2006 година) [21]
 • Австралиски идол (една епизода како гостин судија, 2009)
 • РокКвиз (една епизода како изведувач и натпреварувач на квиз, 2011) [22]
 • Spicks and Specks (една епизода како учесник во квиз, 2014 година) [23]

Кино[уреди | уреди извор]

 • Боб Градител - Изграден да биде див (глас на Рио Роџерс, 2002)
 • Сузи К (Самата) 2019 [24]

Достигнувања и награди[уреди | уреди извор]

Браво Ото[уреди | уреди извор]

Браво е најголемото списание за тинејџери на германски јазик. Секоја година, читателите на ова списание ги избираат добитниците на наградите Браво Ото.

Кватрo ги има добиено следните Браво Ото награди:[25]

 • 1973 година Злато за женска пејачка
 • 1974 година Злато за женска пејачка
 • 1975 година Бронза за женска пејачка
 • 1978 година Бронза за женска пејачка
 • 1979 година Бронза за женска пејачка
 • 1980 Сребро за женска пејачка

Кралици на британскиот поп[уреди | уреди извор]

Во април 2009 година, БиБиСи ја избра Кватро како една од дванаесетте кралици на британскиот поп.[26]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Диско (Кватро е во единаесет епизоди плус две ретроспекции на оваа германска ТВ програма)
 • Список на женски рок-пејачи
 • Почитувани прекари во популарната музика
 • Жени во музиката

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Quatro, Suzi (2008) [2007]. Unzipped. London: Hodder & Stoughton. стр. 334–335. ISBN 978-0-340-93751-8.
 2. Auslander, Philip (January 28, 2004). „I Wanna Be Your Man: Suzi Quatro's musical androgyny“ (PDF). Popular Music. 23 (1): 1–16. doi:10.1017/S0261143004000030. Архивирано од изворникот (PDF) на May 24, 2013. Посетено на April 25, 2012.
 3. Pukas, Anna (July 25, 2013). „Suzi Quatro: the original rock chick“. Daily Express.
 4. Everett True (September 6, 2017). „Suzi Quatro - Legend album review“. Louder Sound. Посетено на February 11, 2019.
 5. Jack Lloyd. "Image is Tough for Suzi Quatro." Lexington (KY) Herald, April 25, 1974, p. 20.
 6. Quatro, Suzi (2008) [2007]. Unzipped. London: Hodder & Stoughton. стр. 10. ISBN 978-0-340-93751-8.
 7. „Sherilyn Fenn“. Filmreference.com. Посетено на July 20, 2011.
 8. Anderman, Joan (April 20, 2007). „Rocking the Boat“. Boston Globe.
 9. „Michael“. Quatrophonic.com. Архивирано од изворникот на July 15, 2011. Посетено на July 20, 2011.
 10. 10,0 10,1 Jeffries, Stuart (August 2, 2007). 'I'm kinda different'. The Guardian. London. Посетено на January 28, 2013.
 11. „Glycerine queen, forever!“. metrotimes.com. Архивирано од изворникот на January 26, 2013. Посетено на January 28, 2013.
 12. 12,0 12,1 „Quatro, Suzi“. Encyclopedia of Popular Music. Oxford Music Online. April 7, 2006. Посетено на January 28, 2013. (бара претплата)
 13. 13,0 13,1 „Quatro, Suzi“. Gale Musician Profiles. Посетено на January 1, 2011.
 14. Moser, Margaret. "The Pleasure Seekers: Patti and the Quatro Band." The Austin Chronicele. Fri. July 29, 2011.
 15. „Michigan Rock and Roll Legends – SUZI QUATRO“. Michigan, United States: Michigan Rock and Roll Legends. Посетено на December 6, 2011.
 16. Murray, Charles Shaar (October 13, 1973). „Suzi Quatro: Quatro Lib“. NME. (бара претплата)
 17. Sabine Engel (December 10, 2018). „Suzi Quatro: Die Wahl-Hamburgerin bei 90,3“. Hamburg Journal (video) (германски). NDR. Архивирано од изворникот на 2018-12-12. Посетено на December 12, 2018.
 18. Lynn & Skip of the Suzi Quatro Official Fan Club (video producer), Suzi Quatro (presenter).. (April 8, 2012). Suzi Quatro accident - broken wrist & leg.wmv. https://www.youtube.com/watch?v=xiUXpEoG97U&list=UUutQebYflgcV6kCiNKKtbxg&index=1&feature=plcp. Retrieved April 13, 2012. "Suzi Quatro filmed today (8th April 2012) at home in Essex. A message to fans about her accident on 31st March in Kiev while making her return journey following her gig in Kiev on Friday March 30th 2012." 
 19. „Suzi Quatro“. Countdownwiki.com. Архивирано од изворникот на 2014-12-04. Посетено на July 20, 2011.
 20. List of Never Mind the Buzzcocks episodes
 21. Suzi Quatro Interview on 4BC Brisbane's News Talks 1116AM. Fairfax Radio. http://vimeo.com/29362762. Retrieved January 23, 2012. 
 22. „RocKwiz Episode 123 Chris Cheney and Suzi Quatro“. sbs.com.au. Australia: Special Broadcasting Service Corporation. October 1, 2011. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на October 2, 2011.
 23. „Spicks and Specks Series 8 Episode 2“. www.abc.net.au. Australia: Australian Broadcasting Corporation. February 12, 2014.
 24. „Suzi Q“. www.suziqmovie.com. Australia: Palstar Entertainment. August 15, 2019.
 25. Müller, Christian. „BRAVO OTTO Sieger“. bravo-archiv.de. Rosdorf, Germany. Посетено на February 17, 2012.
 26. „BBC Queens of British Pop, Episode 1 2009“. BBC News. London, UK. Посетено на February 25, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]